Je to láska, nebo jen pobláznění? 10 znamení, že jste v tom až po uši

Zamilovanost a láska. I když možná znějí stejně, ve skutečnosti se tyto dvě skutečnosti nemohou víc lišit.
Text: Tereza Zajíčková 26. února 2023

Foto: Getty Images

V čem je tedy háček? Zjednodušeně by se dalo říct, že láska je o vaší duši zatímco zamilování stojí především na fyzické touze (a ta má velmi často omezenou životnost). Pouhé pobláznění je spíš jakousi posedlostí, která vznikne na základně povrchních informací o druhé osobě. Středobodem vesmíru se pro vás může stát vzhled, práce, společenské postavení nebo skutečnost, že máte rádi stejné filmy (ano, i taková prkotina). Naštěstí existují náznaky, které vás jemně dovedou k ujištění, nakolik jsou motýlci ve vašem břiše a horoucí city opravdové.

1. Čas hraje hlavní roli

Pokud se hned na začátku vztahu stresujete, jestli to celé není jen pouhý „úlet“, trochu zpomalte. Obecně se říká, že zamilovanost v lásku přechází až po půl roce, kdy se hormonální bouře ve vašem mozku uklidní. Pokud romantické city doplní pocit bezpečí, intimity a závazku, jste na dobré cestě. Nezapomínejte ale na to, že nic není zadarmo, a tak i budování trvalého vztahu vyžaduje jisté úsilí.

2. Vidíte i nedostatky

Jakmile vyprchá prvotní pobláznění, pravděpodobně uvidíte na svém protějšku i pár negativ. A to je dobře! Nikdo není bez chyby a stavět svého partnera na piedestal se rozhodně nevyplatí. Když si uvědomíte, co vám vadí a rozhodnete se s tím vyrovnat, poskytnete lásce dobrou živnou půdu.

3. Nikdo jiný nemá šanci

Moc dobře si uvědomujete, že jsou vaše možnosti stále otevřené? Pořád si všímáte žádoucích pohledů ostatních nápadníků? A užíváte si je? I když se v přítomnosti své lásky cítíte úžasně, pravděpodobně jde pouze o zamilovanost. Pokud někoho skutečně milujete, ani si nevšimnete, že se na vás dívá někdo jiný. Anebo vás to nezajímá. 

4. Mluvíte spolu o všem

Nemáte problém bavit se o běžných věcech, ale ani hlubší témata pro vás nejsou tabu? Když jde o lásku, vaše rozhovory se mohou týkat čehokoli, co je pro vás důležité: snů, vášní, ale i zázemí, rodiny či výchovy.

5. Žárlíte, ale ne chorobně

Žárlivost je přirozená a záleží hlavně na tom, kolik prostoru jí sami dáte. Ve skutečném milostném vztahu byste měli cítit především důvěru a respekt. Pokud jste i po několika společně strávených měsících stále náchylní k iracionálním myšlenkám a planým obavám, patrně vaše city nemají pevný základ.

6. Sex není všechno

Sexuální spojení je důležitým prostředkem intimity, a tak je jasné, že spolu (zvlášť v prvních měsících) budete často zalezlí pod peřinou. Není to ale to jediné, co byste měli dělat! Dobrým znamením pro vaši lásku je i to, pokud jste se sexem na začátku vašeho vztahu příliš nespěchali.

7. Neshody vás nevyvedou z míry

Jak už jsme naznačili, zamilování je obvykle typické idealistickým vnímáním druhého člověka. Láska se stává skutečnou. To znamená, že přivádí do vašeho života i těžké chvilky, kdy vám nejspíš partner pěkně poleze na nervy. Pokud svůj protějšek milujete, zvládnete to a i přes neshody budete stále cítit pevné pouto.  

8. Netrápíte se, když nemá náladu

Ne každý muž je závislý na sexu a ne každá žena se zpočátku chová jako nymfomanka. Všechny vztahy mají své vzestupy a pády, a to i v intimní rovině. Je naprosto v pořádku, pokud jeden z vás občas nemá na milostné hrátky náladu (nejsme přece stroje!). Důležité je nic nepředstírat a svému protějšku všechno s citem vysvětlit.

9. Všechno je TAK zábavné

Že nesnášíte běhání, vaření a uklízení? Možná zjistíte, že v přítomnosti toho druhého ztrácíte obvyklou nechuť. A možná, že si to dokonce i užíváte! Pokud milujete společně strávené chvilky v kuchyni nebo posilovně, musí to být láska.  

10. Plánujete. Společně

Ano, láska jde ruku v ruce s plánováním. Je zřejmé, že pokud partnera milujete, budete toužit zahrnout ho neoddělitelně do svého života. A to i v budoucnosti. Nemusíte se hned bavit o počtu a pohlaví dětí, ale třeba jen náznacích, jakým směrem byste se rádi ubírali.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné