Hledá se spřízněná duše! 5 tipů, jak najít lásku svého života

Protože někdy osudová shledání nestačí...
Text: Tereza Zajíčková 19. listopadu 2022

Foto: Getty Images

Láska je jako poslední a nejdůležitější dílek skládačky, bez kterého není obrázek nikdy hotový. Všichni ji potřebujeme a pro její dosažení jsme někdy ochotni udělat téměř cokoli. Spousta lidí – a buďme upřímní, hlavně žen – se při výběru partnera zaměřuje na jakýsi ideál, spřízněnou duši, s níž naváže nejhlubší vztah svého života.

Pravda, téma spřízněných duší je komplikované. Někdo svůj život s nadšením zasvětí hledání pana Božského, jiný nad slovy jako „souznění“ nebo „osud“ jen otráveně mávne rukou.  Ať je to tak či onak, jedno je jisté: ve vztahu by zkrátka měla existovat chemie. Pokud jste zrovna single, tady je několik tipů, které vám při hledání pravé lásky pomohou:

1. Milujte i sebe

Když už chcete někoho milovat, proč nezačít u sebe? Sebeláska (ale ne sebestřednost!) je klíč, který vám odemkne dveře k dobrému duševnímu zdraví. A to zase otevírá možnost zdravého vztahu. Jednoduché, viďte? Ve skutečnosti to zas tak lehké není, ale když se vám to podaří… no, uvidíte sami ;-)!

2. Nebuďte perfekcionisti

Pokud si v hlavě vytváříte představu dokonalého partnera, který je sexy, má IQ nad 110 a každý den vám uvaří jídlo jako z pravé italské restaurace, pamatujte, že jde opravdu jen o představu. (A ano, romantické filmy jsou opravdu jen filmy.) Že je někdo vaší spřízněnou duší ještě neznamená, že nebude mít chyby. Přestaňte analyzovat každou ponožku, která se válí vedle postele, a zaměřte se spíš na to, jak moc si navzájem rozumíte.

3. Dejte vale přetvářce

Dělat ze sebe někoho, kým nejste, ničemu nepomůže. Nejen, že se budete konstantně potit úsilím při předstírání politických názorů a oblíbených zájmů, nakonec vaše pravá nátura stejně vyjde najevo. Vaše spřízněná duše vás bude milovat tak jako tak. A to i přes to, že milujete čínskou polévku z pytlíku a brečíte u filmů jako je Ace Ventura.

4. Bez nátlaku  

Snad každý si v dětství maloval, jak bude mít s oslavou třicátých narozenin všechno: stálého partnera, dům, dvě děti i ten plaňkový plot... V dnešním světě ale není neobvyklé, když první dítě přijde až po třicítce a manželství ještě několik let po něm. Je jasné, že od partnera se logicky odvíjí další milníky (i když dům můžete mít i bez něj!), věřte ale, že všechno chce svůj čas. Hledání pravé lásky se nedá uspěchat, a když budete neustále tlačit na pilu, možná svou spřízněnou duši ani nestihnete zahlédnout.

5. Nevzdávejte se

Máte za sebou asi tak stovku neúspěšných schůzek a právě se chystáte vymazat svůj účet na Tinderu? Klidně si dejte od randění pauzu a buďte chvíli nezadaní, ale neztrácejte víru. Jakmile si jednou řeknete, že svou spřízněnou duši nikdy nenajdete, pravděpodobně se vám to splní. A to by byla škoda – vždyť chudák bude i ten, jehož spřízněnou duší jste vy!

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné