Sex je náš, dělá dobře mně i tobě. Jak dlouho ale v průměru trvá?

Sex je důležitým aspektem života mnoha lidí a každý určitě někdy přemýšlel nad tím, jak dlouho by měl průměrný styk trvat. Ano, na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, ale pár výzkumů existuje...
Text: Jan Houška 19. března 2023

Foto: Getty Images

Výzkum, který vyšel v časopise Journal of Sexual Medicine, zjistil, že sex trvá v průměru 5,4 minuty, přičemž se pohybuje v rozmezí 33 sekund až 44 minut (sex je náš, dělá dobře, mně i tobě). Z toho tak vyplývá, že někteří jedinci mohou mít jen velmi krátké sexuální kontakty, zatímco jiní mohou mít delší sexuální aktivitu. Pozor ale, je nutné si uvědomit, že výzkum hodnotil pouze vaginální styk a nezahrnoval předehru ani jiné formy sexu.

Ale nebojte, nejedná se o jediný výzkum. Další výzkum ve stejném časopise totiž zjistil, že většina párů má předehru i sexuální aktivitu v průměru 25 minut. V tomto výzkumu byly dotazovány heterosexuální a homosexuální páry a bylo zjištěno, že průměrná délka sexuální aktivity obou skupin je srovnatelná. Opět je nutné mít na paměti, že tato čísla jsou pouze průměrné hodnoty a že zkušenosti lidí se mohou značně lišit.

Délku trvání sexu může ovlivnit několik faktorů, včetně věku, zdravotního stavu, dynamiky vztahu a úrovně stresu. Starší dospělí a lidé s určitými zdravotními potížemi mohou mít kvůli fyzickým omezením kratší sexuální styk. Navíc páry, které zažívají problémy ve vztahu a nebo jsou pod stresem, mohou mít se sexuální aktivitou celkové problémy.

Je důležité si uvědomit, že neexistuje žádná "správná" nebo "špatná" délka sexu a že to, co vyhovuje jednomu páru, nemusí vyhovovat druhému. V oblasti sexuálních aktivit je klíčová komunikace a páry by měly otevřeně a upřímně diskutovat o svých přáních a preferencích. Tímto způsobem mohou společně vytvořit naplňující sexuální zážitek, který bude vyhovovat potřebám a přáním obou partnerů. 

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné