Proč nás tak baví sledovat dating reality shows?
Foto: Getty Images/Jan Houška
Foto: Getty Images/Jan Houška
Ať chceme nebo ne, je důležité si přiznat, že zamilované reality shows momentálně vládnou televizní zábavě. Vždyť Too Hot To Handle před pár dny odstartovalo svojí pátou sezónu! Proč ale jako společnost tyto bizárky tak moc milujeme?
Odpověď, můj milý ty, co to právě čteš, je jednoduchá. Jde totiž o
obyčejnou fascinaci ostatními. Například Love Island nám v tomto ohledu
servíruje přímo michelinský pokrm – lásku, chtíč, zlomené srdce, rivalitu, a to
vše smíchané v rozkošném salátu lidských emocí. Naše kolektivní láska k těmto
pořadům není nic jiného než obyčejný voyerismus. Všichni jsme v jádru šmíráci,
kteří se vyžívají v lidských konfliktech, které vznikají, když jsou sexy influenceři
vysazeni do ostrovního ráje s cílem najít lásku nebo odolat vzájemné kopulaci.
Chápu, že na veřejnosti asi řekneme, že se na to díváme jen proto, že můžeme vypnout hlavu... Ale všichni víme své. Máme se teda stydět?
Vážené dámy (a pánové), proč bychom se měli cítit vinně za to, že nás baví sledovat reality show? (Pokud to teda není pevnost Boyard, na to by neměl koukat vůbec nikdo). Při sledování dating reality shows jde totiž o mnohem víc než jen mozkovou dovolenou. Love Island a Too Hot To Handle nám dovolují prozkoumat naše vlastní představy o lásce, sexu a vztazích z bezpečné vzdálenosti. Můžeme krásně sedět doma na gauči a povýšeně kroutit hlavou nad tím, že někdo nevydrží nemít dva dny sex. Když už jsme u toho, veděli jste o tom, že v poslední letech stoupá počet suchých orgasmů u mužů? (Ano, přivedl mě na to poslední díl And Just Like That).
Ano, poděkujme seriálu And Just Like That, který nám otevřel oči a ukázal realitu suchých orgasmů - realitu, kterou mnoho mužů tiše prochází. Zatímco se tito soutěžící potí v tropické noci a snaží se odolat pokušení, muži po celém světě zažívají v ložnici své vlastní problémy.
Ale teď zpět k reality show. Co na sledování těchto pořadů říkají psychologové?
Excelentní otázka, že? Psychologové totiž mají k naší posedlosti reality show skutečně co říct. Tyto pořady, včetně Love Island a Too Hot To Handle, nabízejí divákům možnost zprostředkovaně zažít vzrušení z nových vztahů, oodmítnutí a napětí sexuální přitažlivosti - a to vše bez toho, abychom museli dát v sázku vlastní srdce.
Psychologové tomu říkají "parasociální interakce", kdy si k lidem v reality show vytváříme citové vazby a pouta a prožíváme jejich vzestupy a pády, jako by byly naše vlastní. (Nesnažte se tvrdit že ne, všichni jsme milovali Seba v poslední sérii Too Hot To Handle). Takže až zase někdo bude koulet očima nad vaší posedlostí seriálem Love Island, řekněte mu, že jde o psychologickou studii! (Nebo neříkejte vůbec nic, protože všem může být jedno, na co se doma koukáte).