Jaro za rohem, čas na detoxikaci organismu?

Pamatujte, je to stejné jako s otužováním: postupujte pomalu, nakračujte zlehka. Výsledky se i tak dostaví.
Text: Kristýna Schafferová 9. března 2023

Foto: Getty Images

Po dlouhé zimě se všichni pomalu probouzíme ze zimního spánku. A jak už to tak s jarem bývá, čeká nás všemožné zahlcení osvědčenými radami, jak očistit organismus od všeho špatného, co se v něm za poslední měsíce bez fresh stravy a dostatečného pohybu nashromáždilo. Prvně si ale pojďme říct jednu důležitou věc: pokud jste zdraví jedinci, detoxikaci za vás obstarává vaše tělo samo. Konkrétně orgány jako játra, střeva a ledviny, které mají tento důležitý úkol na starosti.

Vrhnout se proto po hlavě do nekontrolovatelné detoxikace je zbytečné, a může být až škodlivé. Ovšem není od věci pojmout očistu jako odlehčení - stravy, hlavy i od Netflixu. A my vám řekneme, jak na to, aby vás to bavilo.

Halóóó, pojďte ven! 

Víme, že za chvíli poběží druhá část 4. řady seriálu You, i že ne všichni stihli komplet dokoukat White Lotus nebo Young Royals... Bivakováním před televizí ale jarní očistě zrovna nenahrajete. Snažte se nějaký čas trávit venku fyzickou aktivitou. A nemusí jít o žádné extrémní sportovní výkony, stačí procházka rychlejším tempem, nebo si jděte třeba zaplavat do bazénu. Rozproudíte krev a podpoříte tak své detoxikační orgány v jejich práci. 

Vsaďte na přírodu

Škodlivé látky vám z těla pomohou odplavit přírodní poklady, konkrétně bylinky jako spirulina, ostropestřec mariánský, kopřiva, heřmánek, šalvěj, jalovec, petržel, březové lístky, černý bez, svízel syřišťový nebo řebříček obecný. Všechny jsou plné antioxidantů, vitamínů a dalších prospěšných látek, krom toho podporují imunitu, očistu organismu i funkci ledvin, vyvažují rovnováhu vody v těle... Popíjet můžete třeba bylinkové čaje, šťávy, nebo vyzkoušejte doplňky stravy, v nichž jsou jednotlivé rostliny nakombinované tak, aby se vzájemně podporovali. 

Jezte zdravěji, ale nehladovte!

Každé jaro se přemotivovaní nadšenci vrhají do třicetidenního půstu s vidinou, že tím svému tělu prokazují chválihodnou službu. Pokud ale nejste na odříkání zvyklí, může to být pro váš organismus jako náraz do zdi. Místo hladovění spíš jinak poskládejte svůj jídelníček - nezdravá jídla nahraďte ovocem a zeleninou, pijte dostatek vody, jezte menší porce, vynechte junk food i alkohol,... Však to znáte. 

Pozor také na extra dávku smoothies a ovocných šťáv. Ovoce totiž obsahuje vysoké množství fruktózy, která se metabolizuje v játrech. Váš důležitý detoxikační orgán tak plně vytížíte prací navíc. 

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné