Kouzlo negativních afirmací

Taky jste si všimli, že když se snažíte myslet jen pozitivně, život přestane dávat smysl? I pozitivita může být toxická, když ztratí kontakt s realitou.
Text: Linda Vránová 15. února 2023

Foto: Getty Images

V životě jsou chvíle, kdy negativní afirmace mohou být efektivnější a léčivější než umíněně pozitivní hlášky. Někdy prostě tvrzení „Můžeš, cokoli si zamaneš” nebo „Jsem vděčná úplně za všechno ve svém životě” neodpovídají tomu, co prožíváte. Čím to je, že občas potřebujete slyšet spíš něco ve stylu „Haha, ty jsi taky loser?!” Dave Tarnowski a jeho @disappointingaffirmations neboli afirmace, které vás zklamou, přináší úlevu těm, kdo zrovna nemají sílu předstírat, že tváří v tvář vzestupům a pádům života cítí jen sladký vděk za vše, co život přináší. @disappointingaffirmations jsou překvapivě uklidňující:

Nebojte se vyzkoušet nové věci. >>> Třeba snížit svá očekávání.
Přestaňte žít v minulosti >>> Svůj tehdejší život jste taky nesnášeli.
Dnes nikomu nedovolím, aby mi zkazil náladu. >>> Zvládnu si ji zkazit sám.

Jako byste najednou zjistili, že i s takovou momentální „diagnózou” se dá žít a vlastně docela zábavně. Je samozřejmě dobré umět nezapomenout na to, že každé ráno znovu vyjde slunce nebo že svítí i ve chvílích, kdy je úplně zamračené nebe. Ale stejně tak je dobré umět přijmout i to, že v každém z nás kromě prosluněné idylické krajinky dřímají také nevyzpytatelné půlnoční bažiny. Toxická pozitivita se nám snaží namluvit, že žádné bažiny nejsou, a když už se náhodou objeví, můžeme jimi projít v bílém overalu, aniž bychom se ušpinili.

Ne vždy je vše zalité sluncem. Díky bohu

Ne, z pomyslných bažin se vrátíte jedině totálně zablácení, s jednou botou, rozcuchanými vlasy a nepříčetným výrazem ve tváři. Koho chcete v takové chvíli radši potkat? Někoho, kdo vám bude s křečovitým úsměvem tvrdit, že máte být vděční za to, kde jste právě byli, nebo někoho, v jehož společnosti si můžete chvíli vydechnout i s rozcuchem, špinavá a třeba se i společně zasmát vaší jedné botě?

Bažina, nebo spíš ekosystém?

Pokud ve svém životě máte někoho, kdo je ochotný přiznat, že svoje bažiny v podobě úzkostí, zdánlivě nevinných depek, závisti, pocitů nedostatečnosti, žárlivosti nebo lenosti moc dobře zná, skvělé a gratulujeme! Pak to totiž znamená, že ani vy nemusíte plýtvat energií na maskování toho, že kromě přejícnosti umíte i závidět, kromě tolerance umíte i žárlit a kromě velkých snů někdy nemáte ani páru, co vlastně chcete a proč se vůbec zabývat nějakými ambicemi. Dokonce díky tomu možná už dávno víte také to, že popírání vnitřních bažin vám vůbec v ničem nepomohlo, zato nořit se do nich zas a znova vás naučilo, jak se z nich vracet trochu méně zablácení. Ha, možná už vnitřní bažiny dokonce ani nevidíte jako špínu, ale jako zajímavý ekosystém.

Jak se projevuje temná stránka přehnané pozitivity?

  • Skrýváte a maskujete své reálné emoce...
  • ...dokonce i sami před sebou.
  • Vaší jedinou strategií je „zatnout a vydržet”.
  • Pečlivě si budujete image, ke které nic tak „upadlého” jako hněv nebo závist nepatří.
  • Jste přesvědčení, že nikdo není tak „temný” jako vy. A jste si totálně jistí, že kdyby ostatní věděli, kdo jste skutečně zač, odvrátili by se od vás.  

To nejlepší zjištění je, že s trochou negativity život dává větší smysl.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné