Avocado bread, please! aneb potravinami proti hormonální nerovnováze

Co může být lepšího, než možnost bojovat proti neduhům dobrým jídlem?
Text: Linda Svobodová 29. března 2023

Getty Images

Hormony. Ať už se nacházíme momentálně v jakékoliv životní fázi, tak nejčastější příčinou všech našich fyzických, emočních, ale i estetických problémů jsou právě ony. Hormony nám totiž mohou negativně ovlivnit naši náladu, metabolismus, libido, pleť a mohou způsobovat i zvýšenou únavu. Narušená hormonální rovnováha tak může značně komplikovat život ve všech zmíněných aspektech a jejich balanc je tak klíčový pro celkové zdraví.

Jejich účinnost ovlivňuje mnoho faktorů a mezi jedněmi z nich jsou také potraviny. To, co během dne totiž zkonzumujeme, může nejen náš metabolismus, ale i hormony výrazně ovlivnit. Během menstruačního cyklu se doporučuje dodržovat pravidelný pitný režim a konzumovat potraviny bohaté na železo (hovězí maso či játra, červená čočka, vejce) a to především v případě, že vás trápí dlouhá a silná menstruace.

Zařadit potraviny, které pozitivně působí na hladinu hormonů, ovšem můžete do vašeho jídelníčku zařadit i mimo cyklus. Budete-li totiž bojovat proti nerovnováze preventivně, můžete výrazně zlepšit vaše potíže

Sladké brambory

Sladké brambory neboli batáty jsou bohaté na vitaminy, minerály, antioxidanty a vlákninu. Bylo  navíc zjištěno, že jejich konzumace přispívá ke zmírnění nepříjemných příznaků premenstruačního syndromu (PMS) a podporují údajně také normální produkci progesteronu neboli hormonu, který hraje důležitou funkci v plodnosti i v emoční stránce. Batáty navíc můžete zařadit do vašeho jídelníčku celkem hravě, a to v podobě hranolek, kari, polévky či plněných lodiček s nejrůznějšími směsmi.

Vejce

Vejce jsou přirozenou potravinou, která obsahuje vitamin D, tuky a kvalitní bílkoviny. Právě díky bílkovinám docílíte nejen pocitu sytosti, ale zlepšíte i kontrolu glykémie. Mimo to obsahují také vitamin cholin, který přispívá k tvorbě acetylcholinu, látky související se zdravím nervového systému a se zdravou funkcí mozku. Vejce navíc můžeme připravit na nespočet způsobů, a to v podobě těch míchaných, vařených, smažených či je můžete připravit jako omeletu nebo je přimíchat do různých směsí. PS: Výborné jsou na avokádovém chlebu!

Avokádo  

Na to se váže hned další surovina a není to nic jiného, než krémové zelené avokádo, které se v poslední době stalo velmi oblíbenou surovinou v kuchyni. Obsahuje totiž jak zdravé tuky, tak i vlákninu a pozitivně tak ovlivňuje řadu hormonů jako je estrogen, progesteron, kortizol a testosteron. Přispívá mimo jiné i k udržení normálního menstruačního cyklu a zmírnění příznaků premenstruačního syndromu. Z avokáda můžete připravit například guacamole, tatarák, smoothie či čokoládovou pěnu.

Losos

Ne nadarmo se říká, že by se měla ryba zařadit alespoň jedenkrát týdně do jídelníčku. Například Victoria Beckham ji konzumuje k večeři každý den a to snad stačí jako důkaz jejích blahodárných účinků… Vyjma vysokého obsahu bílkovin je konzumace lososa důležitá i kvůli jeho obsahu omega 3 mastných kyselin. Tyto zdravé tuky přispívají nejen ke správné funkci mozku, ale i kardiovaskulárního systému a losos je také dobrou prevencí proti obezitě. Připravit jej můžete na několik způsobů, a to například na kostičky s krémovými těstovinami, pečeného v troubě s citronem či ho přidat do poke bowl.

Dýňové semínko

Konkrétně dýňové semínko je blahodárné na kvalitní tuky, bílkoviny, minerální látky jako je hořčík či zinek, na fytosteroly a různé antioxidanty. Podporují mimo jiné kvalitní spánek, zdravý nervový systém nebo psychickou rovnováhu. Najdete je nejen v pečivu, ale také v cereálních tyčinkách. Přidat si je můžete ale také do jogurtu či do polévek.

Brukvovitá zelenina

Brokolici, květáku či růžičkové kapustě sice hodně lidí neholduje, ale právě brukvovitá zelenina patří do kategorie, která příznivě ovlivňuje hormonální systém. Obsahuje nejen vlákninu, ale také minerální látky a antioxidační složky, což napomáhá tomu udržovat vyváženou hladinu estrogenu. Tento druh zeleniny se skvělé hodí k přípravě polévek, do různých kari či pouze jako příloha.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné