Strach ze sexu aneb Co je genofobie a jak ji překonat
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
V dnešní době, kdy se mnoho konverzací točí okolo vztahů (a tím pádem i sexu), může být pro někoho zcela nepředstavitelné mít z milování strach. Největší problém s genofobií je stigma, které tuto poruchu provází. Nejde o to, že se bojíte tmy, s čímž se může ztotožnit téměř každý. Jde o strach ze sexuální intimity, a tomu většina lidí nerozumí.
S genofobií je to stejné jako s jinými strachy. Každý člověk má svůj příběh. Existují však některé běžné emocionální a fyzické problémy, které ji mohou způsobit, nebo k jejímu rozvoji přispět. Prvním z nich je sexuální zneužívání nebo znásilnění. Dalším, jedním z nejčastějších, bývá tělesná dysmorfie, což je přesvědčení, že máte určitou tělesnou vadu, ačkoliv tomu tak ve skutečnosti být nemusí. Zkreslený pohled na vlastní tělo může vést k problémům s důvěrou a k pocitům studu. Spouštěčem také bývá problém se sexuální výkonností. Strach ze sexu v tomto případě plyne z obav, že se selhání bude opakovat. Obvyklý je také vaginismus, tedy stav, kdy se vaginální svaly náhle bezdůvodně stáhnou a sevřou, což může způsobit extrémně bolestivý sex.
Odpověď na tuto otázku není až tak složitá. Představte si situaci – svíčky, tlumená hudba, absence oblečení, žhavé pohledy… A jediné, co se vám v tu chvíli chce, je utéct? Máte závrať, polévá vás horkost, buší vám srdce (a s chtíčem to nemá nic společného), zkrátka… cítíte strach? Pak zde existuje jistá pravděpodobnost, že trpíte genofobií.
Nepříjemné projevy vás ale mohou přepadnout nejen během intimní situace. Někdy se připlíží i při pouhém pomyšlení na sex, a přestože si uvědomujete, jak moc iracionální vaše obavy jsou, nedokážete je ovládat. Málokdo se dobrovolně vystavuje stresovým situacím, což v tomto případě vede k vyhýbání se sexu. Partneři problém často nechápou, dochází jim trpělivost, a to způsobuje problémy ve vzájemném soužití.
Nikdo nechce mít genofobii a žít se strachem ze sexu. Je však důležité vědět, že pokud se vás to týká, nejste sami. A zároveň, že existují cesty, jak se svého intimního problému krůček po krůčku zbavit.
1. Najděte zdroj problému
Fobie ze sexu nevznikne přes noc. V určitém okamžiku se muselo stát něco, co vás ovlivnilo. Každý strach má své jádro. Jakmile najdete příčinu, budete o krok blíž i k řešení. Nejpravděpodobněji to bude souviset s tím, co ve vás panické pocity vyvolává.
2. Promluvte si s partnerem
Pokud jste zadaní, byl by zázrak, kdyby vaše genofobie nezpůsobovala ve vztahu rozepře. Že o tom s partnerem nemluvíte? Pak je čas to napravit. Vaše druhá polovička si totiž možná myslí, že už vás nepřitahuje nebo že toužíte po někom jiném. V klidu jí vysvětlete, že chyba není na její straně. Nejspíš to není nic, do čeho by se vám dvakrát chtělo, ale věřte, že pokud vás miluje, bude vám naslouchat a pokusí se vám porozumět.
3. Vyberte si vhodného terapeuta
I když své obavy řešíte s přáteli a rodinou, možná stojí za to zvážit také konzultaci s terapeutem. Nezainteresovaná osoba vnese do vašeho problému vhled a poradí vám, co dělat. Lékaře vyhledejte zejména v případě, pokud jste byli obětí sexuálního zneužívání nebo znásilnění. Nebojte se říct si o pomoc!
4. Je to vaše poprvé?
Pokud plyne váš strach ze sexu z toho, že jste ještě s nikým nespali, není se za co stydět. Vidět sex ve filmech se diametrálně vzdaluje od skutečného života – rozhodně to nejde tak hladce. Dejte si na čas, promluvte si o tom s partnerem a jděte na věc, až se budete cítit opravdu připravení. Není kam spěchat.
5. Neřiďte se pornem
Porno není skutečné. Nedovolte, aby váš sexuální život ovládly nerealistické představy a očekávání. Tečka.
6. Seznamte se s anatomií
Konečně se vám bude kniha z biologie zase hodit. Jedním ze způsobů, jak si zvýšit sebevědomí v posteli, je totiž podrobná znalost vlastního i partnerova těla. Zjistěte, kde je šourek, klitoris, varlata a stydké pysky. V duchu hesla „kdo je připraven, není překvapen“ se lépe uvolníte a vychutnáte si každou minutu.
7. Najděte správnou osobu
Nemusíte mít vztah na jednu noc a už vůbec nemusíte dělat nic, co nechcete. Pokud se snažíte zbavit svého strachu ze sexu, ujistěte se, že jste s někým, komu důvěřujete a s kým se cítíte pohodlně a v bezpečí. Pokud to znamená, že si na toho pravého chvíli počkáte, tak budiž.
8. Buďte trpěliví
Zbavit se strachu, ať už ho ve vás vyvolává cokoliv, je běh na
dlouhou trať. Nebuďte na sebe tolik přísní a nevystavujte se spouštěči úzkosti
příliš brzy. Postupujte pomalu a do ničeho se nenuťte. Věřte sami v sebe, a
pokud cítíte, že vám to přerůstá přes hlavu, požádejte své okolí o pomoc.