Lovebombing: Epizoda "YOU" v reálu, které se musíte vyhnout

Jste příliš brzy (a moc) zasypáváni láskou? Pozor, možná jste obětí "lovebombingu", které je známkou nezdravého vztahu, který může vést až k fyzickému týrání.
Text: Jan Houška 5. července 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Termín "Lovebombing" se používá v psychologii už od začátku sedmdesátek, takže to opravdu není výmysly nějakých internetových guru lásky. (A ne, ani si ho nevymyslela Carrie Bradshaw, i když by mohla). Představte si to: Právě jste začali chodit s někým novým a on vás zasypává dárky, komplimenty a silnou náklonností. Možná si v tu chvíli připadáte jako v nějakém hollywoodském dojáku. Ale pozor, mohlo by totiž jít právě o "lovebombing", tedy manipulativní taktiku, která sice zní jako  text písničky od Taylor Swift, ale rozhodně není tak sweet.

Lovebombing totiž není nic jiného, než forma citového zneuživání, kdy někdo používá příliš velká "laskyplná" gesta, tak aby nad vámi získal kontrolu a učinil vás na něm závislými. Nejde o skutečnou lásku, ale o manipulaci a kontrolu. A hádejte co? Nejde jenom o vaše Tinder randíčka, jelikož atentátníci lásky mohou být i členové rodiny a přátelé.

Jak tedy poznat milostného atentátníka? Tady je pár red flags:

Přehnaná vyznání lásky

Pokud daný jedinec vyjadřuje svou lásku příliž brzo a příliš často, může to být varovný signál. Milostní atentátníci si libují ve veřejných projevech zbožňování a vyžadují vaši bezvýhradnou pozornost.

Stíhači

Pokud vám neustále volá nebo píše SMS, ignoruje váš rozvrh a je podrážděný, když neodpovídáte okamžitě, je to varovné znamení.

Přehnané uznávání

Buďte opatrní, pokud jsou jejich komplimenty přehnané a projevují neobvyklý zájem o vaše koníčky a úspěchy.

Nátlak do vztahu

Milostní atentátníci jsou známí tím, že si vytvářejí obsesivní plány do budoucna. Mohou vás dokonce prohlásit za svou spřízněnou duši ještě předtím, než se s nimi seznámíte. (Taky z toho teď máte husí kůži?)

Drahé dárky

Drahé a nepotřebné dárky jsou rozšířeným trikem. Těmito dárky ve vás mohou vyvolat pocit závislosti na nich.

Právě všechno tohle chování může vyvolávat úzkost a překračovat zdravé hranice, jak popisuje Health. Lovebombing je druh gaslightingu, který ve vás vyvolává pochybnosti o vašich citech a snaží se vás přesvědčit, že byste měli být vděční za jejich "lásku". (Nikdy nikomu nejste vděční za jejich city). Love bombing je známkou nezdravého vztahu, který může vést až k fyzickému týrání. Často je součástí narcistického cyklu zneužívání, který zahrnuje také idealizaci, znehodnocování a zavrhování.

Pokud máte pocit, že vás někdo bombarduje láskou, důvěřujte svému instinktu. Konfrontujte ho s jeho chováním a promluvte si o nastavení hranic. Pokud zareaguje špatně nebo odmítavě, probuďte v sobě svojí vnitřní Beyoncé a řekněte: "Boy, Bye." Proč? Protože nikdy není vaše chyba, když se vás někdo snaží psychicky manipulovat. 

Jan Houška

@yanhoechka

Editor Cosmopolitan.cz miluje skandinávskou kinematografii, americkou literaturu, italskou gastronomii a cestování vlakem po českých lucích a hájích.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné