Zůstat v okamžiku: Jak se zbavit rozptýlení během intimních chvilek?

Jak zůstat ve světě plném nekonečných oznámení, bzučících zařízení a spěchajících myšlenek přítomní se svými partnery?
Text: Jan Houška 12. září 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

V dnešním uspěchaném světě nás nerozptylují pouze naše telefony. Od pracovního stresu až po každodenní povinnosti, naše hlava neustále jede na plné obrátky. To se bohužel může občas přenést i do našich intimních chvil, což může ztížit třeba sex s partnerem.

Pokud se pak stane, že nejsme při sexu hlavou úplně přítomni, ztrácíme možnost naplno prožívat emocionální a fyzické spojení, které sex nabízí. To všechno pak může vést až k nespokojenosti, odstupu a dokonce problémům ve vztahu.

Stejně tak jako se soustředíme na vlastní mysl při meditaci nebo józe, můžeme zkusit tuto praktiku i do našich intimních chvilek. Zkuste se soustředit na pocity, emoce a partnera, tak abyste vytěsnili okolní svět. Uvědomte si, že při sexu jde pouze o vás dva a svět tam venku chvíli počká.

Snažte si vytvořit prostředí takové, které podpoří vaši intimitu. Třeba tím, že si vypnete telefon a pustíte si nějakou příjemnou hudbu. Pokud si nastavíte vhodné prostředí, váš mozek si tak uvědomí, že je čas na chvíli vypnout. Nejdůležitější, jak už tomu ale bývá, je vždy komunikace. Proto pokud vás trápí takové problémy, vždy si o tom s partnerem promluvte.

Není nic víc propojujícího než obyčejný dotek. Ať už se jedná o smyslnou masáž, ležení v objetí nebo jen hlazení po těle, fyzický dotek, na který se opravdu soustředíte, vám může pomoci na chvíli vypnout.

Pokud ani to nepomůže, není nic špatného na tom pokusit se vyhledat odbornou pomoc. Zvažte vyhledání párové terapie nebo poradenství. Odborníci vám mohou poskytnout nástroje a strategie, které vám a vašemu partnerovi pomohou obnovit spojení.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné