5 jazyků lásky: O čem je fyzický dotek?

Fyzický dotek je jedním z jazyků lásky, který lze vyjádřit mnoha různými způsoby, od držení za ruce až po objímání a polibky. O čem vlastně ale je?
Text: Jan Houška 14. března 2023

Foto: Getty Images

Fyzický dotek je jedním z pěti jazyků lásky, které autor Gary Chapman identifikoval ve své knize "Pět jazyků lásky: Jak vyjádřit upřímnou oddanost svému partnerovi". Chapman ve své teorii vysvětluje, že k těm, kteří mluví jazykem lásky fyzického doteku, nic nepromlouvá hlouběji než vhodný dotek.

Může jít například o sezení blízko sebe, objímání kolem ramen nebo držení se za ruce při chůzi. Chapman také uvádí, že fyzický dotek může být důležitou součástí intimních vztahů, protože může vytvářet pocit blízkosti a citového spojení. Lidé, jejichž jazykem je fyzický dotek, jsou zkrátka spojeni s touhou po hmatovém ujištění náklonnosti ze strany partnera.

Je však důležité si uvědomit, že fyzický dotek není pro každého primárním jazykem lásky. Je důležité zdůraznit, že každý člověk má svůj vlastní jedinečný jazyk lásky a že pro udržení zdravého vztahu je důležité porozumět jazyku svého partnera a respektovat ho.


Celkově lze říci, že fyzický dotyk může být účinným způsobem vyjádření lásky a náklonnosti, ale je důležité se ujistit, že je to něco, co je vašemu partnerovi příjemné a co si užívá. Komunikace je klíčová, pokud jde o vyjadřování lásky ve všech jejích formách, a věnování času porozumění potřebám a preferencím partnera může být velkým přínosem pro budování silného a láskyplného vztahu. A pokud si myslíte, že je vaším oblíbeným jazykem lásky fyzický dotek, existují způsoby, jak to partnerovi sdělit - nejlepší z nich je říct mu to na rovinu!

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné