Existují různé typy vagín?

Zamysleli jste se nad tím někdy?
Text: Kristýna Schafferová 22. května 2023

Foto: Getty Images

Přemýšlely jste někdy nad tím, jestli je vaše vagína normální? A jsou všechny stejné, nebo existují různé typy podle jasně daných specifik? Než tuhle otázku rozlouskneme, pojďme se na chvilku zdržet u terminologie. Fakt číslo 1: To, čemu často říkáme vagína, je ve skutečnosti vulva. Fakt číslo 2: Každá vulva je normální. 

Rozdíl mezi vagínou a vulvou je vlastně docela jasný:

  • Vulva zahrnuje všechno, co je "tam dole", tzn. vnější ženské pohlavní orgány - velké a malé stydké pysky, klitoris, poševní vchod, močovou trubici a vagínu (pochvu). 
  • Vagína, neboli pochva, je pohlavní orgán, který spojuje dělohu s vulvou. Slouží k pohlavnímu styku, ale také k odtoku menstruace či k porodu. 

Existují různé druhy vulv?

Vulvy mají různé tvary i velikosti, a na celém světě nenajdete dvě identické. A ne, nerozdělují se na různé typy, jako je tomu například u druhů postavy. Žádná hruška, ani granátové jablko. Vulva jako vulva. Pokud jde o vzhled genitálií, neexistuje nic "normálního" ani "divného". Každá je jedinečná, a proto vypadají jinak. Jestli se vám ale zrovna na té vaší něco nezdá, nebo je vám kvůli něčemu nepříjemně, objednejte se ke svému gynekologovi, který vám s jakýmkoliv problémem pomůže. 

Co ovlivňuje velikost vulvy? 

Vulvy mají různé tvary i velikosti, a jak už jsme nastínili výše, neexistuje žádný ideál. Vzhled ovlivňují zejména velké a malé stydké pysky, jejichž účelem je chránit poševní vchod, pochvu a ústí močové trubice před podrážděním a infekcí. Stydké pysky mohou být symetrické, anebo také ne... Jeden může být delší než druhý, ale i silnější. Pokud nedochází k žádným náhlým změnám, můžete zachovat klid a chladnou hlavu. Všechno je normální a přirozené. 

Lišit se může také barva vulvy. Obvykle mívá růžovou nebo načervenalou barvu, ale může být také tmavší až tmavě hnědá. A opět - i to je normální, pokud tomu tak bylo vždycky nebo pokud není změna radikální a "zvláštní".

COSMO TIP: Pokud se kdekoliv na vaší vulvě nachází piha či mateřské znaménko, nestyďte se je pravidelně (alespoň jednou ročně) ukazovat dermatologovi. Jelikož je nemáte pod denním dohledem, nemusíte si všimnout případných změn... Alespoň jednou za měsíc si na ně zkuste vzpomenout a zkontrolujte je pomocí zrcátka. A opět platí: každou změnu hlaste svému lékaři. 

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné