Děláte všechno jako pár, ale ve vztahu nejste. Co to tedy vlastně je?

Fenomén dneška, který ale často přináší zlomená srdce.
Text: Tereza Čaladi 20. prosince 2022

Foto: Getty Images

Moderní randění nabízí celou řadu zajímavých a nových příležitostí a jednou z nich je takzvaný situationship, který lze v češtině popsat jako skorovztah. Můžete si pod ním představit všechno, co normální vztah obnáší: randění, intimnosti i emocionální blízkost. Až na to, že nejste v oficiálním vztahu, jelikož jste se na tom domluvili.

Možná vám to přijde jako něco nepředstavitelného, ale pravdou je, že se v této situaci ocitá stále více lidí. A zatímco jedněm nevyřčenost a tudíž i neodpovědnost za toho druhého vyhovuje, jiní se cítí zmatení. Podle psychoterapeutky a socioložky Markéty Šetinové, která nám téma pomohla objasnit, je to dokonce jedna z nejčastějších situací, s níž se jí klienti svěřují během terapií.

Komu situationship vyhovuje

Do nezávazného vztahu nejčastěji vstupují dva typy lidí. Může vás lákat třeba proto, že v životní etapě, kterou právě procházíte, nechcete vztah. Důvody mohou být různé - ještě jste se nevzpamatovali z toho minulého, chcete se soustředit na kariéru, bojíte se závazků... „Přes to všechno se objevuje potřeba po blízkosti, po trávení společného času, po intimitě, ale nedáváme závazek, nechceme to vnímat jako vztah,“ vysvětluje Šetinová.

V druhém případě se do skorovztahu můžete dostat, když už na vztah sice připravení jste, ale tak nějak se neobjevuje nikdo, kdo by vám vyhovoval. A tak berete, co se nabízí, protože svým způsobem máte rádi společnost daného člověka, ale necítíte vzájemnou kompatibilitu a nedokážete si představit společnou budoucnost. Situationship je tak pro vás v této chvíli nejlepším řešením. Nebo se naopak dostanete do opačné pozice, kdy jej přijmete s nadějí, že se to jednou do vztahu překlopí.

Co od vztahu-nevztahu očekávat?

S naší expertkou jsme se zároveň podívali na to, jak takový poměr vypadá. Tedy na jeho specifické znaky a celkově, co dělat, aby vztah-nevztah klapal. Mezi jeho rysy patří:

  • Nikam se neposouváte – Vídat se můžete měsíce, někdy i roky a vlastně vaše schůzky vypadají pořád stejně. Neřešíte budoucnost ani to, jak a zda se to mezi vámi vyvíjí. 
  • Schůzky nemáte moc často a většinou je sjednáváte na poslední chvíli – Ten druhý (nebo vy) se vám ozývá většinou tehdy, kdy mu odpadla nějaká jiná akce. Pokud se jedná o nevyvážený typ vztahu, strana, která chce něco vážnějšího, může mít pocit, že se neustále přizpůsobuje. Což vede k nespokojenosti.
  •  Trávíte hodně času doma – Především proto, že jsou vaše schůzky sjednávány na poslední chvíli, a vy tak neustále na něco čekáte. Namísto hezkých randíček a zážitků se tak sejdete u jednoho z vás doma, dáte si jídlo a kouknete na Netflix. Souvisí to s tím, že vztah stojí hodně na sexu a intimitě.
  • Nikdo o vašem skorovztahu moc neví – Pravděpodobně neznáte rodinu ani přátele toho druhého a ani on ty vaše. Na veřejnosti nevystupujete jako pár - například se nechytnete za ruku.

Markéta Šetinová

Vystudovala sociologii na Univerzitě v Oxfordu. V současnosti se jako socioložka věnuje vlastnímu výzkumu na Karlově Univerzitě, který je zaměřený na problematiku hledání partnera a na proměny vztahů v dnešní době. Mimo to absolvovala psychoterapeutický výcvik a nabízí konzultace v rámci Institutu Moderní láska.

Tento skorovztah je přeci jen stále „nová věc“, která nemá jasně dané normy, o které se můžete nějak opřít. A jediným způsobem, jak to „dělat správně“ je podle Markéty Šetinové o tom otevřeně mluvit. „Jakýkoliv typ vztahu vzniká společně. Je tedy potřeba se spolu bavit o vzájemných očekáváních i o tom, jak chcete, aby to celé fungovalo. Pokud toto neděláte, velmi jednoduše vznikají představy a fantazie, které ta druha strana nemusí sdílet,“ Přátelství s výhodami znamená, že jste kamarádi, spíte spolu, ale z žádné strany není patrné očekávání, že by se to mezi vámi mělo překlopit do vztahu, nebo že to je nějakým způsobem romantická záležitost. Ve skorovztahu se to nikdy nevyloučí. A zároveň setkávání mívá romantickou rovinu: často se objevují city a nejde ‚jenom' o přátelství,“ říká.

Friends with benefits? Určité rozdíly tam jsou...

Připomíná vám to hodně kamarádství s výhodami? Nám taky, ale jsou tu patrné rozdíly. „Přátelství s výhodami je, že jste kamarádi, spíte spolu, ale z žádné strany není patrné očekávání, že by se to mezi vámi mělo překlopit do vztahu, nebo že to je nějakým způsobem romantická záležitost (v ideálním případě). Ve skorovztahu se to nikdy nevyloučí. A zároveň to bývá romantické. Jsou tam nějaké city, emoce a nejde v uvozovkách jenom o přátelství,“ vysvětluje odbornice.

Kdy může nastat problém

Citům člověk neporučí a situationship může být zraňující, vnímá-li ho jedna strana jako dočasné řešení, z nějž se potom stane láska jako hrom. Pokud spolu ale obě strany souzní, může být pro ně tento typ vztahu velice zajímavý a obohacující. Zároveň lze na závěr říci, že je-li někdo v situationshipu, rozhodně to nemusí znamenat, že má problém se závazky, či že je v budoucnu mít bude, jak zmínila Šetinová. Lidé běžně vedou tyto typy vztahů a pak navazují vážné. Problém může potencionálně nastat, když má člověk jeden situationship za druhým a zjistí, že mu stačí být v něčem, co mu připomíná vztah bez toho, aniž by byl all in. Ale také nemusí. Jako vše ve vztazích a životech, i tohle je velmi individuální.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné