8 znaků, že vás stále ovlivňuje bývalý vztah

Nezapomněli jste spálit také lávky?
Text: Tereza Čaladi 11. listopadu 2022

Foto: Profimedia

Rozchody bývají těžké, někdy až ukrutně. A bohužel neexistuje žádná časová hranice, kterou by stačilo jednoduše překročit a být „over ex“. Naše minulost nás vždycky jistým způsobem formuje. V romantických vztazích se ovšem může stát, že se do ní stále vracíme, nebo máme tendenci ji do zblbnutí opakovat. A v takovém případě nedokážeme jít do nového vztahu „all in“. Přinášíme vám 8 znaků, podle kterých poznáte, že jste se přes svého bývalého ještě nepřenesli. Poznáte se v nich?

1. Vyhledáváte stejné typy lidí

Připomíná váš nový partner nápadně toho původního? Má stejný styl, stejnou povahu, stejné špatné zlozvyky, ale i stejné dobré vlastnosti? Pak jste si našli náhradníka a podvědomě doufáte, že napravíte to, kde jste původně selhali. Pozor, ať neublížíte nejen sami sobě, ale také někomu, kdo si to nezaslouží.

2. Vrací se vám vzpomínky

Často přemýšlíte nad tím, co jste spolu zažili. Nebo hůř, máte pošramocené okamžiky, které vás dříve těšily. Například když jdete na své oblíbené místo a jediné, co vás napadne je, jak se tam líbilo vašemu bývalému.

3. Pociťujete úzkost

Rozchody jsou velmi psychicky náročné. A není se čemu divit… jsou velice osobní a člověku chvíli trvá, než se s nimi vyrovná. Pokud ale cítíte knedlík v krku pokaždé, když mluvíte s někým novým, je rozhodně dobré ještě chvíli počkat, než se pustíte do něčeho vážnějšího.

4. Jste zranitelní

Cokoliv, co nějakým způsobem souvisí s vaším ex, se vás hned dotkne. Mohou to být konkrétní slova, tón hlasu, nebo něco, za co se stydíte.

5: Intimita je vám nepříjemná

Nedovedete si představit, že by se vás měl dotýkat někdo jiný než váš poslední partner. Nebo si na něj vzpomenete, jakmile se k něčemu schyluje.

6. Nerespektujete sami sebe

Pokud jste měli v minulosti vztah, který byl náročný, násilný nebo nějakým způsobem asymetrický, můžete mít tendenci se podceňovat. Když se ale zamyslíte, uslyšíte ve vlastní hlavě hlas toho druhého, který je třeba vyhnat ven!

7. Máte problémy s důvěrou

Zklamání plodí nedůvěru a obezřetnost. Pokud vás váš bývalý podváděl, může se to promítnout i do vašeho nového vztahu. Strach z toho, že se bude minulost opakovat, vede k hádkám i rozchodům.

8. Odháníte druhé

Někteří lidé se náhle začnou uzavírat před těmi, ke kterým začínají něco cítit, protože se bojí, že se opět zamilují a že si znovu ublíží. Celkově se to tak může projevovat jako strach ze závazku.

Jak s tím naložit?

Pokud jste se ve výše uvedených bodech našli, nezoufejte. Všechno má svůj čas. Dopřejte si ho, abyste zpracovali, čím jste prošli. Není kam spěchat. Myslete také na to, že každý člověk je jiný. A v neposlední řadě neztrácejte naději. Tento proces healingu je zcela normální.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné