Poznáte, jestli jste sexuálně frustrovaní?

Ať už jde o nechtěné období sucha nebo plánovanou abstinenci, sexuální frustrace může potkat každého.
Text: Tereza Zajíčková 7. září 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Jste podráždění? Cítíte nepříjemné napětí? Řešíte své problémy nezdravým způsobem? Možná za vaší špatnou náladou a zlostí nestojí problémy v práci nebo špatné počasí, jak jste si mysleli. Sexuální frustrace je skutečná věc, která se neprojevuje jen častým fantazírováním o intimních hrátkách a nepřetržitým sledováním porna.

Je jedno, jestli jste zrovna single, máte dlouhodobý vztah nebo právě zažíváte milostné vzrušení na dálku. Sexuální frustrace může mít mnoho příčin. A navíc se týká nás všech: mužů, žen i nebinárních osob.    

Takže, co je to vlastně sexuální frustrace?

Sexuální frustrace je zjednodušeně nespokojenost se sexuálním životem, který máte. Příčin přitom může být mnoho: sexuální abstinence, nedostatek intimností v partnerském vztahu i neuspokojivé sexuální praktiky.

Může ovlivnit vaše zdraví?

Ano, bohužel může. Sexuální frustrace má nejčastěji vliv na duševní pohodu: způsobuje úzkost, nedostatek sebeúcty, podrážděnost a v nejhorším případě i deprese. Promítnout se však může i do vašeho fyzického stavu. Stres z pocitu sexuální frustrace způsobuje zvýšení hladiny stresových hormonů, jako je adrenalin a kortizol, které může vést k dalším zdravotním problémům.       

Nejasné symptomy sexuální frustrace

Je pravděpodobné, že každý, kdo pociťuje sexuální touhu, má zkušenost i s určitou mírou sexuálního nenaplnění. Příznaky sexuální frustrace se samozřejmě liší v závislosti na jednotlivci a jeho situaci, touhách a preferencích. Tohle jsou ty nejčastější, které můžete lehce zaměnit s jinými problémy.

Podrážděnost

Jste popudliví a obecně podráždění? Reagujete na svého partnera bezdůvodně rozzlobeně nebo pociťujete nahromaděný stres, který ovlivňuje vaše vyjadřování a komunikaci? I to může být známkou sexuální frustrace. Důvodem může být, že váš protějšek věnuje více pozornosti jiným věcem, a protože právě nejste spokojeni se svým sexuálním životem, vyvolává to ve vás pocit rozčilení a zlosti.  

Špatné návyky

Dalším vedlejším účinkem sexuální frustrace může být tendence propadat nezdravým návykům. Pokud se přistihnete, že trávíte příliš času na sociálních sítích nebo nadměrně holdujete alkoholu či jídlu, zamyslete se nad tím, jestli tím jen nekompenzujete své pocity a sexuální touhy.

Problémy se spánkem 

Mnoho sexuálně frustrovaných lidí má potíže s usínáním nebo častým probouzením uprostřed noci. Prvním problémem je nepřítomnost orgasmu, při kterém dochází ke snížení hladiny stresového hormonu kortizolu a tím i blaženému uvolnění, které působí jako ty nejlepší lék na spaní. Další silnou příčinou je hněv, jenž můžete z neuspokojivého sexuálního vztahu pociťovat.   Fyzické napětí Když se v našem těle hromadí stres, cítíme každý napjatý sval. Totéž se děje při sexuální frustraci. Intimní partie jsou obklopeny svaly pánevního dna, nepříjemné pocity ale můžete pociťovat i v jiných oblastech, třeba bedrech nebo ramenou. A to pro držení těla opravdu není žádná výhra.

Fyzické napětí

Když se v našem těle hromadí stres, cítíme každý napjatý sval. Totéž se děje při sexuální frustraci. Intimní partie jsou obklopeny svaly pánevního dna, nepříjemné pocity ale můžete pociťovat i v jiných oblastech, třeba bedrech nebo ramenou. A to pro držení těla opravdu není žádná výhra.

Jak se „vyléčit“?

Překonání sexuální frustrace spočívá v převzetí kontroly: ať už přímou komunikací s partnerem o sexu, se sebou samým nebo v přesměrování frustrované energie do jiných aktivit. Nejvíce záleží na vaší sexuální situaci, takže pokud máte vztah na dálku, budete muset podniknout jiné kroky než ten, kdo se svým protějškem denně spí v posteli.

Uvědomte si, co se děje.

Prvním krokem ke zmírnění sexuální frustrace je přiznat si, že k ní dochází. ·      

Nebojte se mluvit.

Nezapomeňte, že komunikace je ve vztazích to nejdůležitější. Mluvte nejen s partnerem, ale i se sebou. ·      

Rozptylte se.

Vyrazte ven s přáteli, zacvičte si nebo poslouchejte hudbu. Zkrátka dělejte něco, co vás rozptýlí a zlepší vaši náladu. ·      

Masturbujte.

Přestože sebeuspokojování nemusí naplnit vaši touhu po sexu s jinou osobou, můžete se s jeho pomocí zbavit fyzického a psychického napětí. A vaše tělo navíc při orgasmu uvolní spoustu užitečných hormonů.    ·      

Vyzkoušejte sexuální hračky.

Když už se vrhnete na masturbaci, zkuste si jí trochu zpestřit. Spoustu vibrátorů můžete používat sami, ale existují i pomůcky, které na dálku ovládá partner. ·      

Navštivte terapeuta.

Občas pomůže, když si o svých problémech promluvíte s někým nezaujatým. Třeba sexuologa nebo psychoterapeuta, který vám pomůže frustraci zmírnit.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné