Čas demystifikovat anorgasmii

Co dělat, když se nejde dostat do cíle?
Text: Redakce 5. září 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Orgasmická dysfunkce, obecně známá jako anorgasmie, je častější, než byste asi předpokládali. Vyznačuje se zpožděním, nedostatkem nebo snížením intenzity orgasmu. Věřte, že nejste sami, pokud jste se s orgasmem nesetkali nebo je pro vás obtížné ho dosáhnout.

Pokud byste hledali odpověď na to, co anorgasmii způsobuje, musíme vám oznámit, že neexistuje jedna univerzální odpověď. Příčiny totiž mohou být různé, od různých psychologických faktorů, přes zdravotní problémy až po některé léky. Jedna studie dokonce ukázala, že 16-25 procent žen v zemích, jako jsou USA, Austrálie a Kanada, uvádí potíže s dosažením orgasmu.

Než začnete svůj problém řešit do hloubky, zkuste s partnerem techniku koitálního sblížení. Smyslem této techniky je, jak už samotný název napovídá, sladit své intimní partie s partnerovými pro maximální vzrušení. A namísto rychlých nebo hlubokých přírazů zvolit pomalejší „klouzání“, které umožní lepší stimulaci klitorisu. O tom, jak tuto techniku provádět, si můžete přečíst v našem článku níže. 

Jak už bylo řečeno, tak anorgasmie může mít spoustu příčin. Některé léky, jako například antidepresiva, mohou hrát roli. Pokud máte podezření, že by vaše léky mohly narušovat vaše sexuální radovánky, vždy se poraďte se svým lékařem. Důležité je se nebát tento problém řešit. Ať už je to terapeut, sexuolog nebo váš partner, rozhovor o tom může být prvním krokem k pochopení a překonání anorgasmie.

Dobrou zprávou tak je, že se s malou pomocí dá anorgasmie léčit. Základem je zkrátka příjít na stopu toho, "proč" máte problémy s orgasmy. Pokud je vaše anorgasmie způsobena menopauzou nebo hormonální nerovnováhou, mohou některé léčebné postupy obnovit citlivost, lubrikaci a zdraví tkání. Ať už jste v jakékoliv životní fázi, buďte si vědomi toho, že si zasloužíte veškeré potěšení, které svět nabízí.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné