Nejste zamilovaná, jenom jste se spolu vyspali

Dřív, než svému objevu vyznáte lásku, se ještě zamyslete. Možná to není láska, ale bezdomovecký efekt.
Text: Silvia Haupt Kozoňová 13. září 2023

Foto: Getty Images

V životě mám hodně teorií (bývalý se vždy vrátí; během dovolené v Itálii přiberu 3 kila; nové spodní prádlo, nová já). Ovšem teorie, kterou mám pořád v hlavě a ke které se pravidelně vracím, je „bezdomovecký efekt“. Znáte ten pocit? Jeden týden si říkáte, že mu teda zkusíte dát ještě šanci, s entuziasmem na bodu nula vyrazíte na rande – a o měsíc a pár „jdeme k tobě, nebo ke mně?“ už hypnotizujete telefon. Týpek, co s vámi se stejným zanícením, s jakým sbírá Pokémon kartičky, probíral svůj ascendent ve Štírovi, nyní odepisuje s 34hodinovým zpožděním. Normální holka by se na to vykašlala, ale vy ne. Jak se z muže, kterého jste původně ani nechtěla, stal objekt vašeho zájmu? Happy ending se nekoná, a když, tak jenom párkrát v noci – a předpokládám, že u něj.

Bezdomovecký efekt

Terminus technicus, který jsem s kámoškou zavedla už před pár lety, popisuje stav, kdy se zamilujete do muže, o kterého byste za normálních okolností neměla zájem. A může to znamenat cokoliv: Dát šanci klukovi, který je o 10 let mladší, nebo naopak výrazně starší, pochází z jiných ekonomických poměrů, má jenom základní školu, chybí mu přední zub, má vytetované jméno své bývalé na hrudi nebo prostě jenom není váš typ. Podle této teorie je jedno, jak moc se k vám dotyčný nehodí, nebo jak moc si myslíte, že jsou vaše city chráněny. Pokud nezůstanete pouze u platonického přátelství, i tady je vysoká pravděpodobnost, že k němu začnete něco cítit. Já osobně vím, že všechna moje přátelství s benefity pro mě skončí bez jakýchkoliv výhod a absolutely in love. I kdyby to byl bezdomovec, jsem si jistá, že bych časem byla schopná obdivovat jeho schopnost přežít v zimě na ulici: jak odvážné a mužné! 

Třikrát a dost

Nedávno jsem si v jedné autoškole brala kondiční jízdy, což je dobrá zpráva pro moje budoucí já, momentálně ale o trošku horší pro řidiče v okolí Prahy. Kromě značek mi instruktor připomenul také známé pravidlo třikrát a dost. V životě se dá aplikovat v různých situacích. Jak kdysi zpívala Kelis: You trick me once, I won’t let you trick me twice… I když, dávat další šance mi přijde lidské. (Sama jsem udělala kopec fuck-upů. Jak na silnici, tak i v osobním životě.) Pravidlo třikrát a dost kromě šancí ale určuje také hranice. A tady se bezdomovecký efekt a pravidlo třikrát a dost báječně doplňují…

Časem a nabytými zkušenostmi ve stylu pokus & omyl jsem dospěla k závěru, který se dočtete v každém generickém článku na internetu. Ano, my holky se dokážeme zamilovat i jen díky sexu. A surprise, surprise, muži to mají jinak. Moje teorie, podložená empirickým výzkumem, tedy zní: Pokud se s někým vyspíte víc než třikrát, začínají problémy. Muži, o kterých za normálního stavu mysli víte, že s vámi nemají absolutně nic společného, jsou najednou jako zázrakem adepty na manželství. Alespoň ve vaší hlavě. Takže předtím, než vyznáte svému objevu lásku, se ještě zamyslete. Možná to není láska, ale bezdomovecký efekt.

Silvia Haupt Kozoňová

@silviavdhaupt

Autorka pikantních sloupků miluje Ben & Jerry’s zmrzlinu, s fascinací nesnáší Emily in Paris a věří, že vztahová dramata patří jenom do filmu.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné