12 red flags na seznamkách. Už jste se s nimi setkali?

Tady jsou: základní signály, které by ve vás měli rozvibrovat "poplašňák".
Text: Tereza Čaladi 7. listopadu 2022

Foto: Getty Images

V 21. století sice neprobíhá seznamování stejně ušlechtile, jako v Bridgetonu, na druhou stranu ale máme jiné možnosti – třeba randící aplikace. Existuje jich celá řada a většina z nich funguje na podobném principu. Proto můžeme s jistotou říct, čemu se na nich vyvarovat. A hlavně, na co si dát pozor! Seznamovací aplikace jsou podobné internetovým e-shopům – nikdy s jistotou nevíte, co si objednáváte. Občas kliknete na kabát a přijde vám svetr, což se dá krásně vztáhnout i na lidi. Existují ale kritéria, díky kterým vychytáte nekvalitní, rozbitné a realitě neodpovídající zboží. A my je pro vás sepsali.

1. Fotky bez trička

Jako bychom jim viděli přímo do hlavy… Nejen, že jde těmto „výstavním kusům“ očividně o sex, ale navíc jsou buď narcisté, nebo o sobě nemají valné mínění a bojí se, že už nic víc nenabídnou. A to netvrdíme pouze my, ale i odborníci (např. Ranzini, Lutz, 2017). Pravdou také je, že ženy opravdu nepotřebují vidět torzo muže ještě před prvním rande…

P.S.: To stejné platí i na fotky z koupelen a posiloven.

2. Profily bez textu

Osamocená fotka postrádající jakákoliv písmenka poukazuje na lhostejný přístup. U těchto samců je velká pravděpodobnost, že i když se s vámi „matchnou“, už nenapíšou nebo budou na vaše zprávy odpovídat pouze příležitostně. Kdo by o to stál?

3. Zdrobněliny/Přezdívky

Míša, Honzík, Páťa,… Ne díky, není mi pět, ale třicet. Jasně, ne každý má rád své celé jméno, ale tyto typy zkratek působí infantilně. Obzvlášť u mužů. Nehledá váš protějšek spíš maminku, než rovnocennou partnerku? Do podobné kategorie můžeme zařadit i přezdívky, jako např. Pan Neznámý. Sorry, to je prostě trapas.

4. Pouze jedna fotka, kde není nic vidět

Že si máme na seznamovacích aplikacích dávat pozor na podvodníky nám připomněl Tinder Swindler. Výstražný majáček by nám v hlavě měly rozblikat především profily, které nezahrnují příliš fotografií a na kterých není nic moc poznat. Obvykle to totiž značí, že bude protistrana vypadat v reálu úplně jinak. Krom toho může být důvodem nejasných obrysů i fakt, že je dotyčný zadaný či ženatý a nechce, aby byl identifikován okolím (nedej bože manželkou, i když v takovém případě si asi nemají co vyčítat). Může být něco víc rad flag, než začít vztah podváděním někoho jiného? Pamatujte, že vzorce mají tendenci se opakovat.

5. Zamilované emotikony na začátku konverzace

Smajlíci jsou samostatnou kapitolou, pravdou ale je, že je používá každý a jsme na ně zvyklí. Poslat však zamilované emotikony (pusinky, srdíčka apod.) v prvních zprávách může naznačovat, že dotyčný nemyslí svá slova příliš vážně a vlastně se ani pořádně nesnaží. Jakoby chtěl přeskočit fázi seznamování. Stejně to funguje v offline prostředí. Když na prvním rande někomu hned řeknete, že ho milujete, člověka to vyděsí. Jen si vzpomeňte na první díl HIMYM.

6. Sexuální narážky v prvních zprávách

Přišel vám hned v první zprávě dickpick nebo dotaz na váš sexuální život? Pak raději klikněte na “nahlásit”. I ve virtuálním světě je potřeba konsent a to, že s dotyčným nejste ve stejné místnosti ještě neznamená, že by neměl ctít zásady slušného vychování.

7. Iritace, když neodepisujete hned

Pokud vám po chvíli neodepisování začnou chodit uhánějící zprávy typu: „Jsi tu?“, „Ztratila jsi mobil?“, „To jsi mohla říct hned, že nic nechceš,..“, raději vezměte nohy na ramena. S velkou pravděpodobností se totiž jedná o výstavní exemplář manipulátora.

8. Nerespektování soukromí

Uspíšené přesměrování konverzace ze seznamovací aplikace na jiné sociální sítě neznačí nic dobrého, přestože se to na první pohled tak nezdá. Pokud váš „match“ trvá na tom, abyste se potkali na IG nebo WhatsAppu a vy odmítnete, měl by vaše rozhodnutí respektovat. Tlačí na to dál? S velkou pravděpodobností vás nebude brát vážně ani v dalších věcech.

9. Skupinové foto

Každý má kamarády a je fajn, že s vaším „matchem“ ti jeho sdílí různé životní situace. Na seznamovací aplikaci mu ale po boku stát nemusí. Může to značit, že je dotyčný nejistý a nedokáže stát sám ani na fotce.

10. „Jo, vážně to jsem já”

Řeči tohoto typu indikují jasný narcismus a je lepší je ignorovat. To chce ten druhý opravdu slyšet: „Skvěle, gratuluju, že existuješ“? Už dávno nejsou v kurzu jen sexy chtění a nedobytní drsňáci. Randění je mnohem rozmanitější.

11. Fotky s dětmi, nebo se zvířaty

Tak tohle je red flag nejzrádnějšího typu! Lidé mívají rádi děti a zvířata a fotky s jedním z těchto živočišných druhů výrazně zvyšují šanci, že daný profil nezapadne v hloubi internetu. Je ale potřeba mít zveřejněné i nějaké snímky o samotě. Jinak to může vyznít jako vábení na roztomilost.

12. „Nejsem moc na psaní, pojď se radši rovnou potkat”

„Ne, děkuju, viděla jsem dostatek kriminálek.”

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné