Ghosting 👻… Vážně je tak špatný?
Getty Images
Getty Images
S rozvojem internetu, sociálních sítí a seznamovacích aplikací je ghosting obecně vzato daleko snazší. Dříve byli lidé spojeni fyzickým prostorem a všichni se znali. Dnes se pohybujeme především na internetu, a je tak velice jednoduché začít někoho přehlížet. A to nejen tak, že mu přestaneme odepisovat. Jednoduše toho druhého můžeme nechat zmizet – tlačítkem blokovat.
Důvody, proč ke ghostingu dochází, jsou podle odborníků různé:
A teď k věci. Opravdu chcete, aby vám byl důvod konce vmeten přímo do tváře? Zkuste si představit, že vám váš crush do očí řekne, že ho nepřitahujete. Nebo že potkal někoho jiného, do koho se zamiloval. Že by to s vámi nefungovalo, protože jste taková a maková… Chtěla byste to vědět? Říká se, že ghosting může mít vážný psychický dopad. Byla by ale realita vážně lepší?
Jedna z mých známých si myslí, že ne, přestože je upřímnost výsledkem dobrého úmyslu. „Já nepotřebuju vědět, že se na našem rande dobře bavil, ale že nemá zájem. Ono to z té situace bylo celkem jasný. A teď se cítím ještě k tomu odmítnutá,” vyprávěla mi rozhořčeně nad skleničkou vína. Ačkoliv ghosting není nejlepším způsobem, jak ukončit začínající (a ano, někdy i dlouhodobý, to je ale trošku jiná kapitola) vztah, možná je právě tohle důvodem, proč se děje tak často.
Občas prostě někdo nechce být zlý a tomu druhému na rovinu napsat, co všechno se mu na něm nelíbí… Zejména v první fázi zamilovanosti, která probíhá především ve spleti emotikon srdíček. A ruku na srdce – vážně jste to někomu nikdy sama ze slušnosti neudělala? Zdá se, že s námi tento fenomén ještě nějakou dobu bude. A stejně, jako se ghostingem dá někomu ublížit, dá se to samé zvládnout i nesprávně zvolenými slovy. Just saying.