True story aneb nejlepší seriály podle skutečných zločinů

Nemůžete se nabažit dobrých detektivek? Tyhle byly napsané životem.
Text: Tereza Zajíčková 31. srpna 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Televizní seriály založené na skutečných kriminálních příbězích jsou jakousi novodobou posedlostí. Proč? Pravděpodobně to souvisí s naší rozporuplnou potřebou prožívat strach (na bezpečné úrovni, samozřejmě), fascinací motivy daleko za hranicí běžného chování, ale i schopností soucítit s oběťmi, které jsou u takových zločinů skutečné.

Ať už jsou vaše důvody jakékoli, vybrali jsme pro vás 9 nejlepších seriálů podle skutečných událostí posledních let. Těšte se na hvězdné herecké obsazení, luxusní soundtracky a hlavně neobyčejné příběhy, které se zapsaly do historie.

Candy (2022)

Skutečný příběh o tom, jak tenká je hranice mezi láskou a žárlivostí, uchvátil hned několik produkčních společností. V jeho středu stojí Candy Montgomeryová, normální americká hospodyňka, z níž zhrzená láska a údajně i traumata z dětství udělala nelítostnou vražedkyni. Jejím cílem se stala kamarádka a sousedka Betty (v podání Melanie Lynskey), manželka Candyina milence Allana. V hlavní roli minisérie z produkce Hulu podává dokonalý výkon Jessica Biel, které díky kudrnaté paruce podobnost s vražedkyní nelze upřít.   


Had (2021)

Osmidílná kriminální série popisuje zločiny skutečného sériového vraha Charlese Sobhraje ze 70. let. Francouzský zloděj a podvodník začal řádit na takzvané hippies stezce, která se táhla napříč jihovýchodní Asií. Než byl dopaden nizozemským velvyslanectvím, zabil asi 20 turistů, které lákal na podvodný obchod s drahokamy, ubytování i pouhé přátelství. Šarmantního Sobhraje si zahrál Tahar Rahim, herec s francouzsko-alžírskými kořeny.    


Ve jménu nebes (2022)

Vražda Brendy Wright Laffertyové a její patnáctiměsíční dcery Eriky z roku 1984 otřásla předměstím Salt Lake Valley. O to víc, že měla náboženský motiv. Podle mrazivého příběhu vznikl kriminální román od spisovatele Jona Krakauera a posléze i seriál, v jehož hlavní roli se objevuje fiktivní postava detektiva Jeba Pyrea, jehož si zahrál Andy Garfield. Kromě něj v obsazení zahlédnete i Roryho Culkina, nejmladšího bratra Macaulaye Culkina.


Volavka (2022)

Minisérie od Apple TV+ přináší děsivý kriminální případ z 90. let, který spojuje několik významných jmen. Tvůrcem je špičkový kriminální autor Dennis Lehane (Pan Mercedes, Outsider, The Wire – Špína Baltimoru) a hlavní hvězdou zatím poměrně podceňovaný herec Taron Egerton. Děj se odehrává ve vězeňském prostředí, kde se má Egerton v roli Jimmyho Keenea spřátelit se sériovým vrahem a dostat z něj přiznání ke znásilnění a vraždám 18 žen.

Skandál po anglicku (2018)

Vrahem může být kdokoli, dokonce i lidé na těch nejvyšších místech. I o tom vás přesvědčí minisérie o aféře bývalého britského poslance Jeremyho Thorpa, který byl v roce 1979 odsouzen za spiknutí a podněcování k vraždě svého bývalého přítele Normana Scotta. Skandál po anglicku vyniká hvězdným hereckým výkonem Hugha Granta, ale i prvky černé politické komedie, které se v tradičních kriminálních příbězích jen tak neobjevují. 

 

Špinavej John – Betty Broderick (2020) 

Zatímco první série Špinavýho Johna (která je taky skvělá) vypráví o intrikářském playboyi, druhé pokračování přináší příběh o skandální vraždě na pozadí klamně dokonalé společnosti. Manželské duo – Betty a Dan Broderickovi – se po rozvodu stanou nepřáteli na život a na smrt. A to doslova: Betty si za vraždu bývalého manžela a jeho nové ženy stále odpykává doživotí.    


American Crime Story – Lid versus O. J. Simpson (2016) 

Cuba Gooding Jr., John Travolta, David Schwimmer… První řada amerického kriminálního seriálu s hvězdným obsazením vypráví příběh O. J. Simpsona, bývalého hráče amerického fotbalu, který byl obviněn z dvojnásobné vraždy své exmanželky a jejího přítele. Trestní proces se zapsal do dějin nejen obrovskou mediální pozorností, ale i nařčením z manipulace s rasistickým podtextem, díky němuž byl Simpson nakonec zproštěn viny. Pokud se do seriálu zamilujete, pusťte si i další dvě série!  


Kauza Theranos (2022)

Vyšetření pomoci jediné kapky krve? Přesně tak zněl slib Elizabeth Holmes, zakladatelky farmaceutické společnosti Theranos. Revoluce v medicíně se ale nakonec nekonala. Metoda, jejíž vývoj podpořil například i mediální magnát Rupert Murdoch, byla jen prachsprostým podvodem vůči všem investorům, pacientům i zákazníkům. V ústředí příběhu zazářila Amanda Seyfried, která v roláku a s červenou rtěnkou vypadá prostě božsky.  


Schodiště (2022)

Francouzsko-americké drama vychází z vyšetřování podezřelého úmrtí Kathleen Peterson. Děj se točí kolem Michaela Petersona (v podání Colina Firtha), který tvrdí, že jeho ženu zabil nešťastný pád ze schodů. Dílčí zápletky, tajemství z minulosti a vyvíjející se záhady vás přilepí k obrazovce a přinutí dumat, jak bude spravedlnosti učiněno zadost.Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné