10 nejžhavějších filmových a seriálových záporáků

Zakázané ovoce chutná nejlépe... Ale protože ne každý má sebedestruktivní sklony, zamilováváme se do záporáků jen přes televizní obrazovku (tedy alespoň většinou).
Text: Tereza Zajíčková 21. listopadu 2022

Foto: Profimedia

Deset z deseti psychologů tvrdí, že je naprosto normální, když nemůžete z hlavy po skončení filmu vyhnat obličej hlavního padoucha! A je jedno, že to byl sukničkář, agresivní psychopat, ani že připravil o život několik lidí (a to dost děsivým způsobem)... Kdo by řešil drobnosti, vás to k němu zkrátka táhne! Nebojte, nejste jediní. I my máme několik oblíbenců, kteří by nám mimo televizní obrazovky asi trochu naháněli strach. Najdete mezi nimi toho svého? 

1. Tyler Durden, Klub rváčů

Kdo se diví, proč má většina populace slabost pro „zlobivé kluky“, ať si pustí Klub rváčů. Tahle filmová klasika nabízí to nejlepší z práce režiséra Davida Finchera, ale hlavně skvělé obsazení v čele s Bradem Pittem. A jeho herecký výkon tady opravdu není tím jediným, co vás potěší (*mrk*). Film se totiž nesoustřeďuje jen na rvačky, ale i na bohatou škálu intimních scén s Bradem a Helenou Bonham-Carter, která ztvárnila Tylerovu přítelkyni Marlu. Aby Fincher získal dostatek zvukového materiálu pro lechtivé záběry, museli údajně oba herci strávit několik dní ve studiu nahráváním „zvukových souloží“. Výsledek stojí za to!

2. Billy Hargrove, Stranger Things

Kultovní seriál Stranger Things nám představil plejádu dobře napsaných kladných postav, ale i pár padouchů. Tím nejlepším je určitě Billy (Dacre Montgomery), svéhlavý teenager, kterého si však i přes jeho narušenou osobnost zamilujete. Zatímco v druhé sérii se uvede jako prvotřídní otrava věčně buzerující svou nevlastní mladší sestru, v třetí sezóně se dosyta pokocháte jeho vypracovanou muskulaturou. Otázkou ale je (pozor spoiler!), jestli vůbec můžeme Billyho nazývat padouchem i po tom, co na konci třetí série zachrání svět...

3. Jaime Lannister, Hra o trůny

Postava Jaimeho Lannistera je dokonalou ukázkou toho, že nic není černobílé. Zatímco v prvních dílech si uděláme jasno o tom, že tahle postava – ztvárněná charismatickým Dánem Nikolajem Coster-Waldauem – je bezpáteřní bytost, v průběhu dalších sérií se situace změní. Aspoň trochu. Jaime neustále miluje tu nejprotivnější ženskou v Západozemí a protože pro svou rodinu udělá cokoliv, pořád stojí na špatné straně. Jedno mu ale dáváme k dobru: sex-appeal z něj čiší za každé situace (dokonce i ve scénách, kde nápadně připomíná bezdomovce).

4. Paul Spector, Pád

Když autoři dramatického seriálu Pád obsazovali hlavní postavu, manžela a tátu Paula Spectora, nemohli vybrat lépe. Jamie Dornan, na něhož si jistě vzpomenete z erotikou nabitých 50 odstínů šedi, má v sobě všechno, kvůli čemu tenhle seriál dokoukáte až do konce. Ukázal se jako vynikající herec, který dokáže věrohodně ztvárnit i náročnější žánr... Vsadíme se, že budete mít chuť ho ukonejšit v náručí i přesto, že zabíjí hlavně mladé ženy. 

5. Anakin Skywalker, Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů

Hvězdné války mají silnou fanouškovskou základnu, a jistě na tom má svůj podíl i Hayden Christensen. Do jeho odzbrojujícího úsměvu se totiž zamilovalo tolik duší i přes fakt, že jde o nejzápornější postavu celé ságy, která nakonec skončila za temnou maskou Dartha Vadera. Říká se, že režisér George Lucas vybral Haydena do role Anakina díky tomu, že v něm spatřil trochu z temné strany. Asi to opravdu nebylo jen tak, odmítl totiž obsadit i tak velké herce, jako je Leonardo DiCaprio nebo Jonathan Jackson.

6. Dexter Morgan, Dexter

O Dexterovi se právem hovoří jako o nejmilovanějším fiktivním sériovém vrahovi. A to nejen v Americe, ale i u nás. Nejde jen o seriálový příběh, který vám ukáže druhou stranu mince, ale i o vzhled hlavního hrdiny. Michael C. Hall totiž umí nasadit tak nevinný výraz, že byste mu prominuli i vraždu vlastní babičky. Navíc (protože karma je zdarma), Dexterův život provází jedna pohroma za druhou. To „lidství“ se mu tak dá docela snadno uvěřit.

7. Jerry Dandridge, Noc hrůzy

Tenhle film je sice béčko, ostatně je taky označován spíš za komedii než horor. Colin Farrell v něm ale podal překvapivě dobrý výkon a utvrdil nás v tom, že upíři by měli být zlí. A taky přitažliví, protože to je jejich největší výhodou, no ne? Upír Jerry získal díky Colinově irskému vzhledu uhrančivý pohled, který dokáže probudit i ty nejapatičtější motýly v břiše. Zaručujeme vám, že si ho budete užívat po celý film. Možná až na poslední scénu...

8. Killian Jones, Bylo, nebylo

Pokud máte rádi fantasy, určitě vás seriál Bylo, nebylo neminul. A pokud máte rádi padouchy, určitě jste při jeho sledování neminuli postavu Killiana Jonese alias kapitána Hooka. Piráti byli vždycky sexy a Colin O'Donoghue splňuje všechno, co si při jejich zmínce představíme. Temný pohled, strniště, drsný přízvuk... Přestože je to ze začátku prvotřídní záporák, s postupem sérií jeho charakter (a úměrně s ním i přitažlivost) roste.

9. Loki Laufeyson, Thor

Rodiče by nikdy neměli lhát svým dětem a postava Lokiho to dokazuje. Když zjistil pravdu o svém pravém původu (žádný trůn, ach jo!), zatvrdil se a začal zlobit. I to nejhorší jsme mu ale odpustili. Přestože Tom Hiddleston není typickým krasavcem, něco mu kouká z očí (a není to vždycky jen vražda). Navíc dokáže s grácií nosit rohatou helmu, která jen tak někomu nesluší.

10. Spike, Buffy, přemožitelka upírů

Další podmanivý upír, tentokrát nás však víc než jeho vzhled (no fakt, peroxid letěl naposledy v 90. letech) dostal jeho charakter. James Marsters je sexy když se mračí, směje, a trochu dokonce i když cení tesáky. Do Spika se ostatně zamilovala i samotná Buffy, která je synonymem dobra a nevinnosti, takže na něm asi přece jen něco bude.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné