Spill it! Čím se navonět do sauny a další obyčejné věci k zamyšlení

Podělte se s námi o svůj nepopulární názor nebo ožehavou otázku a zjistěte, co na to redakce Cosmopolitanu!
Text: Martin Váša 8. března 2023

Foto: Getty Images

Všem se občas honí hlavou něco, o čem raději nemluvíme nahlas. Podělte se s námi a pojďme společně etiketě dopřát zasloužený makeover. Chcete se i vy zeptat na něco, co vás pálí nebo nám sdělit svůj nepopulární názor a zjistit tak, že v tom nejste sami? Své ožehavé otázky posílejte na redakce.cosmopolitan@mafra.cz. V naší pravidelné rubrice Spill it, která vychází každý měsíc jak v tištěném časopise, tak i na online, najdete odpovědi od našeho redaktora Martina Váši. Nad čím se zamyslel tentokrát?

Předmět: Dilema s umělými květinami

Přestože jsem si je nikdy nekoupil, odsoudit umělé květiny jako za všech okolností špatné by bylo pokrytecké, obzvlášť když na mě zrovna tázavě hledí dva papírové květy, kterým dala vzniknout make-up vizionářka Inge Grognard ve spolupráci s antverpským květinářstvím Wilder. A možná skrývají odpověď. Možná je to jako s veganským jídlem, co je vždycky lepší, pokud se kuchař během přípravy pokrmu nesnaží imitovat skutečné maso.

Umělé květiny mohou být sójový párek, anebo mohou být něco nového a vzrušujícího. Předstírání se nikdy nevyplácí. Jasně, jejich krása jen tak neuvadne, vydrží vám klidně i desítky let, jupí, ale v originálním provedení dovedou nabídnout víc než zdánlivě nesmrtelné kouzlo… Psychologický efekt je vlastně podobný jako u skutečných květin: Když je zvolíte správně, rozzáří vám den.

Třeba vás osloví impresionistické dílo umělkyně Livie Cetti, co vystihuje hlavně dojem z květin. Nebo byste dali přednost spíš surrealistické viktoriánské váze s pugétem růží, které nabízí Liviina klientka, módní návrhářka Lulu Guinness? Papírové dílo je inspirované ilustracemi Andyho Warhola, vytvořila ho umělkyně Annabel Pearl. Umělé květy mají před skutečnými také nespornou výhodu jako dárek hostiteli.

Podle legendární Françoise Dumas, která za svou bohatou kariéru pořádala eventy pro Karla Lagerfelda i monackou královskou rodinu, jsou řezané květiny tak trochu danajský dar; hostitel může být příliš vytížený na to, aby hledal vázu, napouštěl ji vodou, vybíral místo… Nic z toho vám ale s umělou květinou nehrozí.

Předmět: Čím se navonět do sauny?

Prostá odpověď: Kdykoliv se navoníte před vstupem do sauny, zemře anděl. Relax v sauně je podmíněn tím, že všichni táhnou za jeden provaz, a z mojí zkušenosti (klep, klep, klep) každý zná základní pravidla – že se má předem umýt, v potírně pod sebe rozložit prostěradlo, a než skočí do bazénku, znovu se osprchovat… Přesto jako by se občas někdo natolik obával, že nebude vonět, že na sebe pro jistotu stříkne pár kapek parfému.

Myslím, že takhle nějak musel vzniknout název pro vůni Today Tomorrow Always od Avonu, protože přesně tak dlouho vám zůstane jakákoli vůně v nose, když ji budete čtvrt hodiny inhalovat v devadesátistupňovém vedru. Existuje nicméně způsob, jak na to, aby si vlk voněl a koza zůstala celá… Mnohostranně blahodárné tělové sérum od Malinny. Naneste ho trochu na vlhkou pokožku, vmasírujte a neoplachujte. V sauně se díky tomu účinné látky lépe vstřebají a vy budete vonět maximálně sami sobě

Předmět: Tak představí mě někdo?

Nedivil bych se, kdyby se Samuel Beckett svým absurdním dramatem Čekání na Godota pokoušel zachytit to absurdní nekonečno, co následuje, když čekáte, až budete představeni, zatímco si váš doprovod zaboha nemůže vzpomenout na jméno dotyčného. Jednou jsem se v baru smažil dlouhých dvacet minut při konverzaci se starým známým, jehož jméno zřejmě nebylo zálohováno na mém iCloudu, a byl jsem vděčný, že když se konečně dostavila kamarádka, bez váhání k němu natáhla ruku a představila se sama. (Ajo, Marek!) Netuším, jak vzniklo pravidlo, podle kterého bychom měli být představeni druhými, ale jsem si vcelku jistý, že je přežitější než zeleninová obloha přes půl talíře s ředkvičkou vyřezanou do tvaru lotosového květu.

Martin Váša

@martinvasa

Spisovatel se syndromem podvodníka, latentní florista, extrovertní introvert, milovník kávy a časných rán.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné