Proč menstruace tolik vyvolává pocit hladu?

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč máte každý měsíc neukojitelnou touhu sníst všechno, co vám přijde pod ruku?
Text: Jan Houška 17. srpna 2023

Pokud chceme přijít na to, proč je naprosto normální, že vás při menstruaci honí mlsná, musíme se zaměřit to, co menstruaci ovlivňuje – tedy hormony. Hladina hormonů, zejména progesteronu, se zvyšuje v druhé polovině menstruačního cyklu. Úkolem progesteronu je? Mimo jiné připravit tělo ženy na potenciální miminko. A hádejte co? Tato "příprava" na mateřství také znamená, že se lidský metabolismus trochu zrychlí, takže se cítíte hladovější než obvykle.

"Pocit hladu během menstruace i ve dnech, které jí předcházejí, je zcela normální a běžný. V této části cyklu převládá hormon progesteron, zatímco hladina estrogenu klesá. To je také důvod, proč se můžete cítit ospalejší a náchylnější ke změnám nálad," uvedla doktorka Shahzadi Harper.

Ale to není všechno. Spojte si hormonální show s výkyvy nálad, získáte tak naprosto precizní recept na emoční přejídání. Stres totiž dokáže aktivovat chuť na sladké, tučné a sladné jídlo - v podstatě na všechno, co nám v bříšku dělá dobře. 

Při menstruaci navíc neztrácíte jenom krev, ale také železo. A bohužel, tělo je stroj, které potřebuje palivo. Takže pokud ztratíte hodně železa, začne vás nutit jíst jídla, která ho obsahují. 

Věděli jste, že hladina serotoninu (hormonu štěstí) může během menstruace klesat? Není divu, že tak cítíte potřebu sahat po sacharidech. Pomáhají totiž zvyšovat hladinu serotoninu. Takže když zatoužíte po té bagetě nebo talíři těstovin, je to jen způsob, jak si vaše tělo říká o štěstí. (Takže ho poslechněte!)

Někteří odborníci se domnívají, že tento "menstruační" hlad má kořeny v evoluci. Kdysi dávno mohla být menstruace našich předků znamením, že nejsou těhotní, a signalizovala tělu, že má spotřebovat více kalorií, aby se připravilo na další potenciální cyklus tvorby dítěte. Takže až se příště přistihnete, že se v tomto období měsíce vrháte na čokoládovou tyčinku nebo se vrháte do spíže, vězte, že nejste sami - a že za těmito chutěmi stojí docela přesvědčivé vědecké poznatky.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné