Odhalení záhady jménem "menstruační chřipka"

"Menstruační chřipka" je soubor příznaků, které napodobují chřipku a které se u některých žen objevují před menstruačním cyklem...
Text: Hayley Joyes a Jan Houška 3. srpna 2023

Foto: Getty Images

Menstruační chřipka? Cože? Přestože se nejedná o oficiální diagnózu, pochopení tohoto jevu vám může pomoci lépe zvládat své zdraví. Pociťujete před mensturací mozkovou mlhu, únavu, bolesti nohou? Trpíte horečkou? Ano, přesně to je "menstruační chřipka".

Nemusíte se ale bát, nejste v tom osamotě. Mnoho žen uvádí, že před menstruací pociťují právě tyto příznaky. Podle Denise Cepova, gynekologa v nemocnici The Portland Hospital, však není "menstruační chřipka" oficiální lékařský termín, ale výraz používaný k popisu určitých fyzických příznaků spojených s premenstruačním syndromem (PMS).

Co ji tedy způsobuje? "Hormon estrogen dosahuje před ovulací svého maxima a poté klesá, což pravděpodobně způsobuje únavu, bolesti a bolest. Těsně před menstruací se uvolňuje další chemická látka zvaná prostaglandin, která způsobuje svalové kontrakce, jež mohou vést k bolestem, zánětům a křečím," vysvětluje Aziza Sesay, praktická lékařka a specialistka na ženské zdraví.

Ačkoli neexistuje žádný oficiální výzkum "menstruační chřipky", neoficiální důkazy naznačují, že onemocnění, jako je endometrióza, mohou navíc tyto příznaky zhoršovat. Bohužel, pokud trpíte těmito příznaky, neexistuje žádná zázračná metoda, jak se jich zbavit. Doktoři doporučují sledovat svůj cyklus, abyste se na něj mohli předem připravit tím, že se pokusíte mít v týdnu před menstruací méně společenských plánů nebo menší pracovní zátěž, a také požádat o pomoc svého praktického lékaře.

"Pokud to dojde tak daleko, že to ovlivní vaši každodenní aktivitu, navštivte svého lékaře a informujte se o možnostech. Samozřejmě můžete užívat volně prodejné léky proti bolesti a zánětům, jako je ibuprofen, ale existuje také hormonální léčba, například antikoncepční pilulky," dodala Aziza.

Ke zmírnění příznaků může přispět omezení pšeničných výrobků, jako jsou těstoviny, alkoholu a kofeinu, stejně jako mírný pohyb, například jóga. Nejvíce důležité je však myslet na své zdraví a snažit se co nejvíce odpočívat.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné