Lavina, vlna nebo erupce? Jaký typ orgasmu je ten váš?

Není orgasmus jako orgasmus. Studie profesora z Univerzity Karlovy tvrdí, že existují tři typy. Zažíváte lavinu, vlnu nebo erupci?
Text: Jan Houška 6. března 2023

Foto: Getty Images

Blíží se jaro, příroda se probouzí, letošní mláďátka už brzy přijdou na svět. Jaro je v animálním světě obdobím říje, není tedy lepší chvíle, kdy se ponořit do tajuplných hlubin orgasmů. Svaly pánevního dna, které se podílejí na orgasmu žen, se podle studie profesora neurologie Univerzity Karlovy v Praze Jamese Pfause totiž pohybují třemi různými způsoby. Popsal je jako erupci, lavinu nebo vlnu.

Co tato slovíčka ale znamenají? V případě laviny je vaše pánevní dno více napjaté a uvolní se až ve chvíli, kdy dosáhnete orgasmu. Naopak při sopce mají svaly po celou dobu sexu nižší napětí a při vyvrcholení "explodují". Při vlně, jak už název napovídá, přichází a odchází napětí pánevního dna ve vlnách.

Profesor Pfaus na tato zjištění přišel tak, že vyzval 54 účastníků své studie, aby při masturbaci používali chytrý vibrátor Bluetooth The Lioness, který využívá dva senzory na svých bocích k rozpoznání vzoru nebo rytmu svalových stahů.

Vlnový orgasmus prožilo 26 účastníků, což je nejčastější ze tří typů orgasmu. Celkem 11 účastníků prožilo vulkanický orgasmus a 17 lavinový.

"Provádíme dlouhodobý výzkum ženského orgasmu pomocí přístroje Lioness, abychom zjistili, jak jsou tyto různorodé vzorce subjektivně vnímány. Zkoumáme rozkoše a odkud pochází stimulace, která je převážně generuje," vysvětlili autoři studie.

Jedná se o další z mála studií, která se věnuje ženskému orgasmu. S čím přichází i to, že jsou nutně potřeba další. Například nedávný průzkum YouGov zjistil, že 31 procent mužů nedokáže najít klitoris (ano, je to tak). Osvěta je tak i nadále více než potřebná.

Až příště tedy zažijete orgasmus (doufáme, že brzy) zapřemýšlejte nad tím, jestli to byla spíš vlna, lavina nebo vulkán...

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné