Máte světu ukazovat #reallove, nebo si zařídit neprůstřelné vztahové PR?

Co komunikovat navenek, když vám láska skřípe a cítíte se jako pod drobnohledem? Cosmo ví, jak ustojíte tlak na dokonalý vztah.
Text: Veronika Košťálková 9. listopadu 2022

Foto: Getty Images

Že se „špinavé prádlo“ pere doma, a nikoli na veřejnosti, vás starší a zkušenější nejspíš učili už někdy v pubertě. Jenže platí tohle retro pravidlo i teď, v době instagramové, kdy spousta z nás volá po autenticitě? Nejednomu followerovi už se zajídají dokonalé páry, které se  24/7 usmívají, milují, opěvují, názorově shodují, romanticky překvapují, pracovně podporují, fyzicky přitahují – a ještě z  té reklamy na párové štěstí zvládají dělat podezřele líbivou fotoreportáž. Nevím, jak k vám, ale ke mně se ono rčení o špinavém prádle dostalo bez jasného vymezení, kde přesně má ta zóna žádoucího tajnůstkaření začínat a končit. Můžu se třeba na rodinné oslavě svěřit sestřenici, že mě přítel pěkně štve? Nebo se mám radši tvářit, že nám soužití ukázkově klape? A pokud jo, tak před kým vším? Před sousedy? Před budoucí tchyní? Před společnými kamarády? A dá se taková PR strategie vůbec zvládnout, aniž bych lhala sama sobě?

„Hodné holky si na přítele nestěžují!“

Veřejná hra na hodnou holku (a přítelkyni roku) má v PR projektu „Jsme pár snů“ své pevně dané místo. Znáte to sami: Nechcete být před jeho kamarády za sucharku, tak s miláčkem zůstanete na party až do rána, i když vás program nebaví. Pak taky ne­chcete být za zlatokopku, za žárlivku, za semetriku, za hloupou… A než se nadějete, zjistíte, že jste se ve vztahu totálně upozadili, a ještě jste při tom couvání stihli několikrát překročit svoje vlastní hranice. „Na nás ženy je odmalička kladen nárok působit dobře, být ‚hodná holka‘, příjemná a bezproblémová. Pokud navenek nedám své obavy a zklamání znát, pak ve společnosti, ve které se toto dívkám předává, získávám ocenění – a třeba i přání druhých být jako já. Navíc pak svým nejbližším nezpůsobuji starosti,“ přibližuje podhoubí celého problému brněnská psychoterapeutka Aneta Lauterbachová (terapeutkaonline.cz). A víte, co je na modelu „hodné holky“ vůbec nejhorší? Ta fáze, kdy se vztahové problémy kupí natolik, že po nocích vzlykáte do polštáře… Ale stejně si pak ráno nasadíte profi face tiskové mluvčí – té, která se zvládá diplomaticky usmívat i před hořící továrnou – a vytrvale všem tvrdíte, že byste se doma bez „nepatrných rozepří“ samou idylou nudili.

Pokud si toužebně přejete, aby o vás druzí říkali, jak úžasný jste pár, začněte dělat úžasné věci...

Dokonale zaláskovaná image? Bacha, má to svá rizika...

Budováním nepravdivé iluze, že žijete love story bez jediné chybičky, podle Anety Lauterbachové riskujete hned tři věci. Průšvih č. 1? Nežijete v pravdě. Jakkoli to třeba navenek vypadá, že jste natrefili na partnera, jakého jste si vždycky přáli (a okolí vám tu proklamovanou symbiózu třeba i závidí), něco ve vás křičí, že tohle není správně. „V terapii se jednoznačně ukazuje, že čím víc žijeme sešněrovaně a nedovolujeme si prožívat věci autenticky, tím víc se v nás hromadí nepohoda, napětí až úzkost,“ upozorňuje psychoterapeutka. Úskalí č. 2? Zůstáváte na své pocity sami, což zvlášť u těch negativních není žádná výhra. „Když druhým nesděluji, jak se věci opravdu mají, tak to logicky neví. Reagují pak neadekvátně, v podstatě tím náš vztah není opravdový, nemůžou mě podpořit, jak bych potřebovala,“ varuje odbornice. A riziko č.  3? Lidi sice úspěch přitahuje, ale na rádoby dokonalost moc zvědaví nejsou… „Všichni tak trochu toužíme být perfektní, ale bezchybnost druhých nás irituje – přijde nám nepřirozená, nevěříme jí.“ Pokud máte sklon tvářit se, že „všechno je fajn“, nejspíš kolem sebe budete mít hodně lidí… Ale jen málo přátel, co vás podrží v nouzi.

Krizové PR: Líbal se s jinou a všichni to viděli!  

Může se zdát, že kdykoli svůj love life navenek prezentujeme mnohem růžovější a ohnivější, než jaký opravdu je, děláme to záměrně, naschvál. Ve skutečnosti se třeba jen pokoušíme o podvědomou ochranu sebe sama. „Někdy se za vztahovým PR ukrývá snaha ‚fake it till you make it‘, jindy spíš náročnost přiznat sami před sebou, že nejsme šťastní, že prožíváme bolest, že ve vztahu třeba nejsme správně,“ zamýšlí se psychoterapeutka nad skrytými motivy. „Připustíme-li sami před sebou, že nejsme ve vztahu šťastní, může to bolet, a to hodně. Může to vyvolat lavinu výčitek, proč jsme se tehdy pro vztah rozhodli, proč jsme v něm (ne)udělali to a to a nezvládli kontrolovat, co vztah narušilo. Nebo taky vyplave otázka, jestli bychom tedy ze vztahu neměli odejít.“

No comment... Za nás mluví činy! 

Cennou inspiraci, jak komunikovat soukromé věci navenek, můžete načerpat i z tolik zmiňovaného PR aka public relations. Dost možná vás to překvapí, ale do budování skvělé reputace (firem, institucí, jednotlivců) nepatří ani malování reality narůžovo, ani tutlání krizí. „Věšet lidem bulíky na nos se nevyplácí,“ upozorňuje Michal Večeřa, spoluzakladatel PR agentury ADDICTS (addicts.cz). „Když na firmu praskne, že o sobě šířila něco pozitivního, co se nezakládalo na pravdě, může to být v dnešní době dost nepříjemné, stačí rozjet diskusi na sociálních sítích. A když se to stane vám? Mrkněte sami, kam až sahají vaše spojení na Facebooku…“ Z pomyslného PR slovníku si můžete vypůjčit i populární „no comment“, a pokud se vás na citlivé srdeční záležitosti vyptává někdo blízký, koho nechcete úplně odbýt, stačí říct: „Dej mi prosím čas, právě teď nemám odpověď a potřebuju se víc zorientovat.“

A jak si podle Michala Večeři počíná dobrý PR profík? „Pomáhá klientům, aby působili pozitivně na svoje okolí. Podílí se na vymýšlení a realizaci aktivit, které mají přínos pro společnost – a snaží se pro ně nadchnout další lidi.“ Co si z toho vzít do (milostného) života? Pokud si toužebně přejete, aby o vás druzí říkali, jak úžasný jste pár, začněte dělat úžasné věci... Uspořádejte spolu charitativní bazar, vytáhněte kamarády čistit les, pravidelně hlídejte bráchovi děti... A totéž platí pro případy, kdy nechcete dělat PR agentku partnerskému vztahu, ale spíš partnerovi samotnému. Štve vás, že se spolubydlící mračí na vašeho vyvoleného, protože mu nemůže odpustit jeho chování ze Silvestra? Neplýtvejte časem na básnění o jeho kvalitách... Naplánujte příležitost, kdy můžete všichni společně udělat něco přínosného, třeba vymalovat kuchyň. A když ani to nezabere? Nevadí. „Vy sami s partnerem jste, protože ho milujete. To, v čem chybuje, je přirozeně namixováno s tím, v čem je skvělý. Tenhle delikátní koktejl emocí a zážitků okolí samozřejmě nesdílí, proto je pro ně velice snadné začít partnera odsuzovat,“ připomíná odbornice. I kdyby blízcí získali pocit, že mají vašeho boyfrienda „dokonale přečteného“, a předložili vám seznam jeho hříchů, pravdou je, že o něm mají méně informací než vy. A ruku na srdce, nezní jako hezčí pohádka, když na férovku přiznáte, že se s partnerem máte rádi i s poklesky a nedostatky, než abyste se tvářili, že zrovna vás dva potkalo párové štěstí bez práce?

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné