Jídlo je palivo, ne terapie. Rozlučme se s emočním přejídáním

Sáhnete po náročném dni v práci po celé piksle zmrzliny? Běžíte pro čokoládu, když se cítíte smutní nebo znudění? Pokud ano, možná jste obětí emočního přejídání...
Text: Jan Houška 26. dubna 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Každý z nás se s ním už určitě někdy setkal. Kdo říká že ne, tak kecá. Emocionální přejídání je, jak už tomu název napovídá, reakcí mozku na emoční podněty.  Emocionální jedlíci mohou jíst, aby odvedli pozornost od negativních emocí nebo aby hledali útěchu a úlevu. Ano, proto se tak rádi po náročném dni v práci uchylujeme se zmrzlinou nebo brambůrky na gauč k oblíbenému seriálu. Na rozdíl od fyzického hladu může být emoční hlad vyvolán různými vnitřními nebo vnějšími faktory, jako je stres, nuda nebo i samotná vůně jídla.

Emoční přejídání s sebou ale přináší mnoho rizik. Může mít za následek přibývání na váze, špatnou výživu a nepříznivé vnímání sebe sama. Kromě toho může napomáhat vzniku poruch příjmu potravy. Emocionální stravování navíc neřeší základní emocionální problémy, které k němu vedly, a může živit začarovaný kruh nepříznivých pocitů a přejídání se.

Rychle z kruhu ven

Pochopení spouštěčů a pocitů je prvním krokem k ukončení emočního přejídání. Veďte si jídelní deník, do kterého si můžete zaznamenávat své stravovací návyky a také to, jak se cítíte před jídlem a po něm. Můžete tak odhalit trendy a spouštěče emočního přejídání. Jakmile identifikujete spouštěče, můžete vymyslet alternativní mechanismy zvládání, jako je cvičení, relaxační cvičení, rozhovor s přítelem nebo nějaká kreativní činnost. Kromě toho se můžete věnovat uvědomělému stravování, což znamená věnovat pozornost jídlu i signálům hladu a plnosti, které vám dává vaše tělo.

Emoční pohoda je základ!

Pro ukončení emočního přejídání je zásadní zlepšit emoční pohodu. To znamená soustředit se trošku více na selfcare, jako je dostatek spánku, cvičení a socializace. Hlavní je především vyřešit zásadní spouštěče, jako je stres, který vede k emočnímu přejídání nejčastějši. Můžete se poradit s terapeutem, přihlásit se do podpůrné skupiny nebo se věnovat cvičením na uvolnění stresu, jako je jóga nebo meditace. Možností je v dnešní době opravdu nespočet.

Vyskočit z rozjeté vlaku emočního přejídání může být velmi obtížné. Každopádně to prospěje vaší fyzické i duševní pohodě. Zkuste proto převzít kontrolu nad svými emocemi a vymanit se ze vzorce emočního přejídání tím, že si uvědomíte své spouštěče a pocity, vytvoříte si alternativní mechanismy zvládání a zlepšíte svou emoční pohodu. Jídlo je palivo, nikoli terapie.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné