All Eyes On Klitoris: Nejčastější mýty o klíči k sexualitě

Klitorisu se stále dostává méně pozornosti, než by si zasloužil, a to i přes to, že by si zasloužil veškerou pozornost světa... A nejenom, že se mu dostává málo spotlightu, často se o něm šíří i dost mýtů. Je čas si je rozebrat.
Text: Jan Houška 19. dubna 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

V jednom nejmenovaném americkém sitcomu jednou zazněla věta, že najít klitoris, je něco, jako najít Boha. Staří Řekové zase považovali tuto oblast ženského těla za "klíč" k její sexualitě. Ať už tedy hledáme Boha anebo odemykáme zámky, je nutné si přiznat, že klitorisu se stále věnuje málo pozornosti a je opředen spoustou mýtů. Pojďme společně podráždit naše sexuální vědomosti (mimochodem slovo poštěváček je odvozeno od archaického slova, které znamenalo dráždit) a říct si, co všechno za pomluvy panuje o klitorisu ve společnosti.

Knoflíček

Hodně lidí si myslí, že klitoris je jen malý "knoflíček" na vnější strašně vulvy. Pravda je ale taková, že klitoris je o hodně, jakože o hodně větší, než si většina společnosti uvědomuje. Klitoris je totiž z velké části schován uvnitř a mnohé studie tvrdí, že může někdy dosahovat až délky 11 centimetrů. 

Velikost hraje roli

Stejně jako se často ohraně tvrdí, že při sexu hraje roli velikost penisu, tak se tvrdí i to, že velikost klitorisu ovlivňuje sexuální potěšení. To je ale samozřejmě blbost. Odborné studie ukazují, že velikost klitorisu nemá významný vliv na schopnost dosáhnout orgasmu. Spíše je důležité, jakým způsobem je klitoris stimulován. Takže je znovu třeba zopakovat, že technika je základ, nikoliv to, s čím pracujeme. Technika!

Mačkání tlačítka

Největším mýtem asi je, že klitoris je cetlivý jen na špičce, tedy na části, která je viditelná. Klitoris je ale citlivý na celé své šířce a délce. Určitě jste už někdy slyšeli o tom, že existují orgasmy klitorální a vaginální. Právě vaginální orgasmus vzniká ve chvíli, kdy je klitoris drážděn zevnitř pochvy.

Klitoris je jen o orgasmu

Klitoris je především spojován se sexuálním potěšením, málo se ale ví, že má mnohem větší účel. Ano, klitoris obsahuje více než 8 000 nervových zakončení, což ho činí velmi citlivým orgánem, ale také pomáhá regulovat průtok krve do genitálií a přispívá k celkové sexuální funkci.

Penis versus klitoris

Klitoris je vývojově shodný s penisem, to znamená, že v embryonálním stavu pochází ze stejné tkáně, která by vytvořila penis. Klitoris se tak může ztopořit stejně jako penis, a dokonce může mít svou vlastní verzi "erekce".


Klitoris je zkrátka klíčem k sexuálnímu potěšení. Navzdory svému významu pro sexuální rozkoš ale nebyl až do konce 90. let 20. století v lékařských učebnicích vůbec popsán. Je tak na čase aby nastala éra klitorisu. All Eyes On Him!

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné