11 znamení, že je to láska aneb Jde tady o víc než o přátelství?

Je čas přestat otrhávat kopretiny! Sepsali jsme pro vás základní znaky, podle kterých poznáte, že chce být víc než jen kamarád.
Text: Tereza Zajíčková 3. února 2023

FOTO: AFTER (2019, AVIRON PICTURES)

Když jde o lásku, málokdo má jasno. Zeptat se na rovinu, zda se dotyčnému líbíte, to je samozřejmě ta nejsnazší cesta. Žádné domněnky, žádná nedorozumění! Zní to skvěle, ale co když nemáte dost odvahy odhalit své city? Co když se bojíte, že se pekelně ztrapníte nebo si zničíte přátelství s člověkem, na kterém vám skutečně záleží? Nebojte, existuje celá řada vodítek, které vám pomohou zamilování odhalit.

1. Upřený pohled

Očí kontakt je jedním ze základních ukazatelů, díky kterému poznáme, že má druhá osoba zájem. Ať už jste na společné večeři, nebo se náhodně střetnete pohledem uprostřed přeplněného baru, dlouhý pohled vám dá najevo, že toho druhého přitahujete. Mnoho lidí se však při udržování očního kontaktu cítí trapně, takže během několika vteřin pohled rychle odvrátí. Když si však za chvíli všimnete, že vás pozoruje znovu, není nad čím diskutovat.

2. Fyzický kontakt

Ne nadarmo se říká, že doteky jsou jazykem lásky. Pokud si druhá osoba najde každou chvíli příležitost k tomu, aby se vás dotkla, pravděpodobně vám nemůže odolat. Na první pohled jde třeba jen o nezáměrný kontakt rukou při podávání skleničky nebo lehké otření ramenem při usazování v restauraci. Tato známka přitažlivosti se někdy liší i podle pohlaví: zatímco ženy preferují nenápadnější doteky, muži jsou přímější: mohou vám flirtovně zastrčit vlasy za ucho nebo položit ruku do spodní části zad, když přecházíte přes ulici.

3. Drží se blízko

Silným znamením přitažlivosti může být také způsob, jakým dotyčný sedí nebo stojí ve vaší přítomnosti. Pokud se během hovoru naklání k vám nebo si při večeři přisune židli tak, že se dotýkáte lokty, dává vám asi něco najevo.

4. Dlouhé objetí

Je pravda, že určovat náklonnost podle objetí může být trochu matoucí, protože v dnešní době se objímáme i s téměř neznámými lidmi (o puse na tvář nemluvě). Přesto vám vzájemné objímání může leccos napovědět. Pokud objetí trvá déle než obvyklé dvousekundové stisknutí na přivítanou a je opravdu pevné, může to být známka romantických citů.

5. Změna hlasu

Když se někomu líbíte, pravděpodobně to poznáte i poslechem. Například muži mohou v reakci na sexuální přitažlivost prohloubit svůj hlas tak, aby zněl dominantněji, ženy pak naopak tón hlasu zvyšují. Ať už je tato reakce záměrná, nebo podvědomá, jejím cílem je jediné: vyniknout v davu a zaujmout pozornost.

„Změna posazení hlasu má jasný důvod: Vyniknout z davu a zaujmout pozornost.“

6. Rozšířené zorničky

Určitě vás překvapí, že lidské zorničky takhle „skotačí“ i v případě silné přitažlivosti k druhé osobě. Důvodem je samotná fyziologická reakce, při níž se do mozku uvolňuje příval oxytocinu a dopaminu – hormonů štěstí nebo lásky, které mohou vzhled očí výrazně ovlivnit.

7. Zčervenání tváří

Tváře obvykle červenají vlivem rozzlobení nebo ponížení, za tímto jevem však může stát i nával adrenalinu či vzrušení. Jde o nedobrovolnou reakci těla na zamilovanost, která logicky není příliš žádaná (kdo by taky chtěl, aby na něm bylo jeho rozpoložení hned vidět, že?).

8. Kluzké dlaně

Se zrychleným srdečním tepem, který do tváře vnáší ruměnec, přichází ruku v ruce další fyzická reakce. Pocení dlaní může být vedlejším produktem nervozity, tudíž i znamením potenciální přitažlivosti. Při vyhodnocování však buďte opatrní: dotyčný se může potit také vlivem horka nebo fyzické aktivity (zvlášť pokud nesportuje a vy ho vytáhnete na výšlap na Sněžku).

9. Zrcadlení chování

Aby si s vámi druhá osoba vytvořila romantické pouto, může si podvědomě osvojit určité způsoby vašeho chování. Zahrajte si na detektiva a všímejte si, jestli kopíruje váš postoj, používá stejné fráze jako vy nebo stejně hlasitým způsobem srká horkou kávu. Mimochodem, jde také o blíbenou techniku psychologů. 

10. Nevisí na telefonu

Přestože je to ve většině případů netaktní, většina lidí datluje do mobilu, kde se dá – i na romantické procházce nebo večeři při svíčkách. Takže ano, pokud se ten druhý ve vaší společnosti ustavičně nedívá do telefonu, je to dobrý ukazatel (zamilovanosti i jeho osobnosti).

11. Příliv otázek

Budování vztahů se zakládá na komunikaci, takže pokud se někomu líbíte, pravděpodobně vás bude zahrnovat otázkami. Obzvlášť důležitý je jejich obsah – zda se zaměřují na vaše myšlenky, oblíbenou barvu nebo zamilované místo. Zkuste si také všimnout, zda po zodpovězení otázky protějšek ihned naváže další, nebo jestli když položíte dotaz vy, odpověď směřuje zpátky k vám.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné