Přizvěte svého terapeuta už na první rande

Dobrá, večeři za něj platit nemusíte. Ale rozhodně nezatajujte, že ho v životě máte.
Text: Veronica Lopez 23. ledna 2023

Foto: Archiv HMI

Neříkáme, že byste na čerstvou známost měli hned vybalit každičký detail va­­­šeho osobního traumatu, ještě než na stůl dorazí předkrm, ale pokud chodíte na terapii, průzkum nasvědčuje, že její odkrytí už záhy může skvěle zafungovat ve váš prospěch. Nebojte se o ní proto (klidně zcela nenápadně!) zmínit. Než začnete vymýšlet důvody, proč je to špatný nápad, čtěte dál.

Nedávná studie provedená dating aplikací Hinge zjistila, že až 86 % oslo­vených singles rádo zajde na druhé rande s někým, kdo se svěřil, že navště­vuje terapeuta, ačkoli pouze 7 % z nich je zcela ok s tím to na protějšek u stolu vybalit. Co to znamená? Že existuje až moc velká propast mezi tím, co většina z nás pokládá za atraktivní, a počtem upřímných střelců, kteří toho umějí využít… Staňte se jedním z nich! Sepsali jsme pro vás hned několik důvodů, proč do toho skočit po hlavě.

„Vědomí, že váš partner ustavičně pracuje na svém zlepšování? Rajc jak čert.“

Touha po sebezdokonalování? That’s hot!

Jistě, randit s někým, kdo dochází na terapii, není automaticky všelékem na problémy ve vztahu. Ale vědomí, že váš partner ustavičně pracuje na svém zlepšování? Rajc jak čert. Znamená to totiž, že má zdravou dávku sebereflexe, je emocionálně odolný a je otevřený řešení problémů a přizpůsobování se, tvrdí klinická psycholožka Rebekah Montgomery, Ph.D.

A tohle všechno jsou super žádoucí vlastnosti, které by měl ten pravý nebo pravá mít. Navíc někdo, kdo je ochoten prioritizovat zlepšování sebe sama, nemluvě o tom, že se dokáže otevřít, bude pravděpodobně vnášet stejně produktivní energii do společného vztahu. „Neskutečně jsem ocenila, že ukázal svou zranitelnost,“ říká čtenářka Elaine, osmadvacetiletá markeťačka z Brooklynu, o svém ne­­­dávném prvním rande s klukem, který se toho nebál. „Rázem mi přišlo, že umí hezky a otevřeně komunikovat, a to je pro mě důležité.“ Netřeba dodávat, že se pak konalo i rande číslo 2.

Nenásilný vibe check

Čím dříve odhalíte, že chodíte na terapii, tím dříve budete moci sledovat reakci. Pokud to vašemu novému crushi připadá divné nebo neobvyklé, pak je na vás, abyste se rozhodli, zda ho chce­­te znovu vidět. (A mimochodem: Záleží pouze na vás, do jak velkých detailů ohledně terapie zajdete, a je v pořádku, pokud je tato úroveň nulová.)

Naopak pokud vás vaše rande podpoří, začne vám naslouchat a bude se chovat, jako by se jednalo o nejpřirozenější věc na světě (protože tím přece zdravý přístup ke svému nitru je), pak víte, že stojí za váš čas. Zralý partner bude reagovat na terapii stejně, jako by reagoval, kdybys­­te mu řekli, že si jdete týden co týden zaběhat, abyste si ulevili od stresu. Obojí jsou zdravé a hlavně normální formy sebepéče, tečka.

A možná se díky tomu více otevře­­te i vy sami. Transparentnost vyžaduje transparentnost. Ředitel výzkumné­­ho oddělení firmy Hinge Logan Ury to popisuje jako ideální „záchytný bod“ a otevírák konverzace: „Pokud prezentujete jen svůj uhlazený zevnějšek, není tu nic, čeho by se ti druzí mohli chytit. Ale když jim ukážete ty malé prasklinky ve své ulitě, o které se nebojíte podělit, najednou je tady něco, čeho se mohou držet, takže se s vámi nebojí spojit.“

Vezměme si Cindy, devětadva­ceti­letou komunikační ředitelku v Miami, která se seznámila se svým přítelem skrze aplikaci Bumble: „Jakmile jsem mu prozradila svou terapeutickou cestu, on mi poodkryl tu svou. Dodnes říká, že má upřímnost byla přitažlivá a přiměla ho, aby se o mě víc snažil.“

„Otevřením dáváte svému rande najevo, že jste pro něj bez­­pečným místem.“

Nemusí to být žádná velká věda. Fakt!

Naopak. „Může to být stejně snadné jako zmínka o něčem, o čem jste nedávno mluvili na sezení,“ přitakává sexuální terapeut a psychoterapeut Todd Baratz. Není třeba přehánět, naopak zmínku o terapii můžete navázat na něco relevantního k jinému tématu, o kterém zrovna diskutujete. Například: „Mluvila jsem o rovnováze mezi pracovním a sou­­kromým životem s mou terapeutkou a...“, když zrovna probíráte své zájmy a koníčky.

Maria Avgitidis, generální ředitelka společnosti Agape Match, navrhuje zmínit to jako součást vaší týdenní rutiny, třeba: „Pondělky mívám většinou volné, v úterý mám pilates, středa je terapie…“ Otevřením dáváte svému rande najevo, že jste pro něj bez­­pečným místem a že může udělat totéž. A je snad něco žhavějšího?

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné