Is swimming the new running? A jak u něj zhubnete?
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Předpovědi slibují sníh, a v tom běhat dokážou jen ti nejzarytější sportovci. Možná pro vás máme tip na příjemnější kardio. Zajímá vás, jestli má plávání skutečně stejné účinky jako běhání? V čem se liší? Co je lepší? My to pro vás zjistili.
Je spoustu způsobů, jak rozpumpovat srdce – třeba skákání přes švihadlo, tancování, organizované sporty (fotbal, basketbal, volejbal…), box, cyklistika, veslování, chůze. Ale mezi ty nejčastější patří jednoznačně běh a plavání.
Kardio vám pomůže zhubnout, zlepší funkci srdce a zvedne náladu. Funguje tak, že zvýší váš srdeční tep a chvíli ho vysoký udrží. Dýchací systém začne více pracovat, jelikož dýcháte rychleji a intenzivněji. Krevní cévy se rozšíří, aby přivedly do svalů více kyslíku, a tělo uvolní přirozené léky proti bolesti (endorfiny).
Běhání je sice super, velice jednoduché, kromě bot na to nic extra nepotřebujete. A vzhledem k tomu, že atletika je královna sportu, běh musí být alespoň nějaké princátko. Na druhou stranu vaše klouby z toho moc happy nejsou. Jaký je tedy reálný rozdíl mezi plaváním a běháním? Výhody/nevýhody? A jak poznat, co je lepší pro vás?
Oba tyto druhy sportů jsou dobrými formami kardiovaskulárního cvičení, které dokáže spalovat kalorie a zároveň posilovat svaly. Oba jsou dobré pro vaše srdce. Oba nabízejí řadu fyzických, psychických i sociálních benefitů. V mnoha věcech se ovšem liší.
Benefity běhání
Benefity plavání
U obou sportů velmi záleží, jak je praktikujete – konkrétně jak často a intenzivně. Pokud běháte jako Zátopek a plavete jako žába, pak je jasné, že pro vás bude běh efektivnější. Jste-li ale jako ryba ve vodě, může to být naopak. Proto nelze jednoznačně určit, co je lepší.
Zároveň je dobré zmínit, že si nemusíte volit jedno, nebo druhé.
Můžete se vydat zlatou střední cestou a tahle dvě kardia nakombinovat. Což je
asi nejlepší rozhodnutí.