Že jedna sklenka alkoholu denně neublíží? 🥂 Podle vědců se vám po ní prý scvrkne mozek

Sbohem, vychlazený Aperole, sbohem, deci vína na dobrou noc...
Tereza Čaladi 13. října 2022

Cougar Town (2009), ABC

Tým vědců z Pensylvánské a Wiskonsinské univerzity se rozhodl naštvat polovinu zeměkoule. Z jeho nedávné studie totiž vyplývá, že má konzumace alkoholu zásadní vliv na náš mozek, který se časem zmenšuje. A to i po jedné skleničce denně!

Že nadměrný příjem lihovin není to pravé ořechové jak pro naše játra a srdce, tak i psychiku, je známá věc. Co když ale pijeme jen trošku – na oslavě, s kamarádkou, při narození nového člena rodiny, po státnicích, v pátek večer…? Máme zpozornět i tehdy, kdy se vlivem alkoholu sice nepropadáme do hluché mlhy, se skleničkou v ruce je nás ale možné vidět poměrně často? Vědci mají jasno – ano. A především kvůli vlastnímu mozku!

I málo může být příliš

Protože vědci měli už nějakou dobu podezření, že alkohol a mozek nebudou nikdy tvořit synchronní pár, rozhodli se své domněnky oficiálně dokázat. Zkoumali proto data z magnetické rezonance celkem 500 tisíc zdravých Britů ve středním a vyšším věku, načež došli k jednoznačnému závěru. Pokud si denně dáte i pouze jednu/dvě skleničky, vede to k výraznější proměně struktury mozku, a tím pádem i ke snížení jeho objemu. To má pak vliv na učení se nových věcí a jejich zapamatování. Čím vyšší a častější příjem alkoholu je, tím se situace samozřejmě zhoršuje.

„Naše zjištění je v rozporu s vědeckými a vládními doporučeními ohledně bezpečného limitu pití alkoholu,“ uvedl ve svém prohlášení jeden z autorů studie a ředitel Centra závislostí na Pensylvánské univerzitě Henry Kranzler, načež dodal: „Například Národní institut pro zneužívání alkoholu a alkoholismus doporučuje ženám průměrnou konzumaci maximálně jednoho nápoje denně. Doporučený limit pro muže je pak dvojnásobný, což přesahuje úroveň, která je v naší studii spojena se sníženým objemem mozku.“ Že by (ne)nápadný vzkaz pro náš národ, který pokoří skoro šest piv týdně na hlavu?

Nepít? Připravte se na spoustu benefitů

Napadly vás teď všechny zdravé účinky alkoholu, o nichž jste slyšeli a které se často využívají jako výmluva, proč si nalít? Tedy že domácí pálenka je dobrá na srdce a červené víno posiluje krvinky v těle? Popřemýšlejte nad tím, kolik skleniček takových slivovic a Merlotů denně vypijete a pokuste se jejich množství omezit. Nebo můžete minimálně vyzkoušet suchý únor… nebo suchý červenec, však to je na vás. Ale pozor! S omezením alkoholu musíte počítat s určitými změnami. Tak za prvé se vám zlepší pleť. Budete se také cítit psychicky víc v pohodě a také se vám vrátí fyzická energie. Pokud se snažíte zhubnout, půjde to o poznání lépe a rozloučit se můžete se špatným usínáním či častým nočním probouzením. A navíc ušetříte a můžete kdykoliv řídit.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné