Jak správně začít den aneb osvojte si prospěšné ranní rituály

Jak na produktivní den? Osvojte si několik praktických ranních rituálů a změňte od základu svůj život.
Text: Kateřina Matoušková a Jan Houška 11. března 2023

Foto: Getty Images

Jak probíhá vaše běžné ráno? Popíjíte svůj ranní šálek kávy u scrollování sociálními sítěmi? Nebo vstáváte deset minut před ranní schůzí a jste rádi, když do práce dorazíte včas a na nějaké ranní počteníčko či dokonce kávu nemáte ani pomyšlení? O tom, jak úspěšný bude váš den, rozhoduje prvních 30 minut vašeho dne. Nevěříte? Zkuste do své rutiny zařadit následující rituály a uvidíte, že vám vše půjde mnohem lépe od ruky. V práci budete produktivnější, vaše nálada bude lepší a váš život vám bude připadat jednodušší.

Večerní příprava je základ  

Přestože jsme zmínili, že prvních třicet minut po probuzení je rozhodujících, příprava na nový den začíná ještě před tím, než večer ulehnete do postele. O to, že ráno půjde vše hladce a jako na drátkách, se totiž postará večerní příprava. Než si půjdete lehnout, přichystejte si vše, co budete druhý den potřebovat. Začněte přípravou svačiny a oběda, pokračujte nachystáním surovin na snídani a následně se přesuňte ke svému šatníku. Výběrem oblečení po ránu se totiž připravujete o cenné minuty, které místo toho můžete věnovat dokonalému mejkapu nebo složitému účesu, na který vám nikdy nezbyde čas. Připravte si opravdu vše – spodní prádlo, boty, šperky i kabelku.

Snídaně dělá den  

Snídáte? Podobnou otázkou jste možná slýchali od svých rodičů či učitelů, ještě když jste chodili na základku. V té době vám to možná přišlo úsměvné, ale s přibývajícím věkem si určitě stále více uvědomujete, že snídaně opravdu dělá den. Její přípravou nemusíte strávit dlouhé minuty. Úplně vám postačí naházet do mixéru několik ingrediencí a den začít například s ovocným smoothiem, které můžete popadnout do ruky a vypít cestou do práce.  

Odolejte nutkání a budík neodkládejte  

Máte po ránu nutkání odložit budík a ještě si chvilku pospat? Nedělejte to. Dalších pět minut totiž opravdu nic nezmění a akorát si zkrátíte svou ranní rutinu. Aby vás funkce odložení budíku přeci jen nelákala, dejte si mobil mimo svůj dosah. Tak budete muset po ránu vynaložit úsilí jenom na to, abyste vypnuli budík a pak se vám již nebude chtít vracet zpátky do postele.

Dobijte si po ránu baterky poslechem oblíbené hudby nebo podcastu  

Ať už do práce vyrážíte pěšky, veřejnou dopravou nebo vlastním vozem, cestu si můžete zpříjemnit poslechem oblíbené hudby, která vás nabije pozitivní energií. Vsadit ale můžete i na svůj oblíbený podcast.   Ranní rituály mohou váš život pozitivně ovlivnit a měli byste se jim věnovat i v případě, že pracujete na home office. Ze začátku to bude náročné, ale jakmile si na svou rutinu navyknete, svá rána si zamilujete. Jdete do toho?

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné