Budete v životě úspěšní? To záleží na vašem AQ!

Adaptační kvocient bude novým měřítkem životní inteligence. A možná i krokem k vašemu štěstí.
Text: Linda Vránová 2. ledna 2023

Foto: The Big Bang Theory (2007, Warner Bros. Studio)

IQ, EQ, AQ... Celá dlouhá desetiletí byl inteligenční kvocient (IQ), který naznačuje vaše analytické a matematické schopnosti, považován za hlavní ukazatel toho, jak úspěšně si poradíte v životě. Později se ukázalo, že tento test zdaleka nestačí. Existuje totiž hodně lidí, kteří sice neumí rychle odpovědět na geometrické chytáky a verbální logiku, ale zato jsou mnohem úspěšnější při jednání s lidmi než někteří členové Mensy. A tak devadesátky přinesly boom takzvaného EQ neboli emočního kvocientu. IQ i EQ jsou i ve 21. století nadále důležité schopnosti, nicméně máte-li dobře navigovat rozbouřenými vodami nového milénia, potřebujete i další talent. Dalším „quéčkem” se tak stává AQ alias adaptační kvocient.

Co to AQ vlastně je?

Adaptační kvocient znázorňuje vaši schopnost změnit nastavený kurs a přizpůsobit se nečekaným změnám. Dobrou zprávou je, že AQ není pevně daný: jinými slovy, učíte se za pochodu na základě toho, co budoucnost přináší. Doba, kdy při pracovním pohovoru budete vyzvaní k tomu, abyste předvedli svou ochotu reagovat na změny, je možná nedaleko (už dnes je adaptibilita jedním z pěti základních kritérií při výběru kandidátů do vesmírného programu).

Refresh button neboli tlačítko obnovy

Otto Scharmer, zakladatel institutu Presencing Institute na MIT, sestavil na základě výzkumu tři základní prvky, které pomáhají posílit adaptibilitu jednotlivců i organizací. Ve zkratce je lze popsat jako otevřená mysl, opravdové srdce a ochota ke změně. Otevřená mysl vám pomáhá udržovat svěží pohled na svět a nezavírat se před novými možnostmi. S opravdovým srdcem dokážete vidět každou situaci očima druhých. Ochota ke změně znamená, že nelpíte na jedné identitě, dokážete projít i nepohodlnými okamžiky a vaše rozhodnutí se neřídí vaším egem. Skvělé postřehy, které, jak asi uznáte, je jednoduché napsat, ale o hodně těžší je skutečně žít.

Adaptační kvocient tedy vyjadřuje naši vůli učit se a přijmout, že svět je ve stavu neustálé proměny. Úlevným zjištěním je, že fakt, že vás život donutil zmáčknout tlačítko „refresh”, neznamená, že jste zklamali nebo že vaše minulé kroky byly chybou. Naopak! Kdykoli připustíte, že je potřeba updatovat to, co jste doposud považovali za pevně danou skutečnost, chováte se podle evolučních pravidel vesmíru.

Totemové zvíře budoucnosti? Pták Fénix

Poučit se z minulých chyb a zkušeností je důležité, ale není zaručeno, že nás to připraví na budoucnost, protože minulost se nikdy neopakuje doslova. V pohádkovém jazyku se ve chvíli, kdy to pochopíte, stáváte bájným ptákem Fénixem, který shoří v tom, čím byl, a povstává znovuzrozený z vlastního popela. AQ tedy popisuje ochotu být zase znovu na začátku. Ochotu stát zase znovu tváří v tvář neznámu.

„Neznamená to, že jste zklamali nebo že se vám něco nepovedlo!“

Víme, že to zní strašidelně. Možná už jste měli minulost dokonale vyladěnou a teď musíte zase znovu nevědět. Možná jste investovali do vychytané identity a najednou je vše, co mělo v minulosti úspěch, bezvýznamné. Dovolte nám to ještě jednou zopakovat: neznamená to, že jste zklamali nebo že se vám něco nepovedlo! Znamená to, že jste si troufli žít větší příběh než jen jednu jedinou pohádku. Brzy zjistíte, že kromě nejistoty se ve vašem životě objevila i čerstvost, svěžest a nová dobrodružství.

Opravdové srdce

Ze všech tří elementů – otevřená mysl, opravdové srdce a ochota ke změně – je opravdové srdce možná tím nejdůležitějším. Vnáší do vašeho života empatii a obohacuje vás o plody radikální spolupráce. Dovoluje vám učit se od druhých a přijímat dary v podobě toho, co oni o světě vědí a vy zatím ne. Soustředit se na své adaptační schopnosti znamená, že jste připraveni se nové věci učit, odnaučit i naučit lépe a jinak. Empatie vám umožňuje vidět svět tak, jak jej vidí druzí. Jestli tohle není inovace, tak pak už nic. Kdo by vedle sebe nechtěl takového člověka, ať už ve vztahu, nebo v práci?! AQ a EQ jsou vaší cestou ke štěstí nejen vás, ale i druhých. Kdo to chápe, ten musí mít vysoké IQ, ne?

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné