Jeden flat white, prosím. Mileniálové pijí hrozně kávy, no a co

Espresso, flat white, capuccino, batch brew a tak dále. Žádná generace není tak moc spjatá s kulturou pití kávy jako mileniálové. Je to uspěchanou dobou? Kavárnou na každém rohu? Trendem? Kdo ví... A ono je to vlastně úplně jedno.
Text: Jan Houška 26. března 2023

Foto: Profimedia

Pojdme si to přiznat. Mileniálové jsou generace, která si vytvořila svůj vlastní způsob života. Způsob, který je spjatý s vyrůstáním v digitálním věku, který tlačí na to, aby byl člověk rychlý a efektivní.  A s tím jde ruku v ruce i nadměrná konzumace kávy (ano, vždy je třeba si to nějak obhájit).

Statistky ukazují, že generace mileniálů pije tolik kávy, že by mohla bez problémů konkurovat i samotné Kolumbii, zemi, která je světovou kávovou velmocí (mimo jiného, že). Data ukazují, že káva je pro mileniály stejně tak důležitá jako jejich ranní miska chia semínek, jógová karimatka a show Leoše Mareše.

Otázka je proč, proč tento životabudič tak milují? No, kromě toho, že káva pomáhá lidem zůstat produktivní a koncentrovaní, je také skvělým sociálním lubrikantem, který dává příležitost setkat se s přáteli. Zároveň co je lepšího než si sednout do příjemné kavárny, pracovat na projektech anebo si otevřít oblíbenou knížku? Kavárenská kultura zkrátka nabízí nespočet možností a být kavárenským povalečem je zkrátka fajn. A opovažte se tvrdit, že to tak není!

Ano, samozřejmě, že se pak nabízí ta nepříjemná situace, když se v kavárně potkáme s někým, koho jsme nechtěli vidět. Co když s námi bude chtít mluvit, zatímco my jsme v kávovém zenu, že? To jsou situace, se kterými je ale třeba počítat. Stejně jako situace, když si chceme kávu vychutnat doma, ale zjistíme, že už nemáme žádné filtry.

Káva je pro mnohé mileniály také součást svého každodenního rituálu. Ano, všichni máme kolem sebe někoho, kdo první, co ráno řekne, tak je: „Teď na mě nemluv, ještě jsem neměl/a kafe“.

Nicméně, káva také přináší mnoho zdravotních výhod. Studie ukazují, že mírné množství kávy může pomoci snížit riziko některých typů rakoviny, diabetu a neurodegenerativních onemocnění. Kromě toho může kofein v kávě také pomoci zlepšit náladu a podpořit duševní výkon.

Káva je zkrátka nápojem, který mileniálům pomáhá ráno vstát z postele a zůstat soustředění, zatímco je každých 30 minut nutí k návštěvám toalety. Je to láska i nenávist. Jak by řekla Lorelai Gilmore: „Všechno v mém životě má něco společného s kafem“.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné