Co zažít v září, kromě návratu do normálního režimu?

První měsíc po letních prázdninách může být trochu rozpačitý... Naštěstí nás ale čeká babí léto a spousta akcí, filmů a seriálů, kvůli kterým nebudete vědět, kam dřív skočit.
Text: Kristýna Schafferová 5. září 2023

Foto: Sex Education (Netflix, 2023)

A je to tady, podzim a s ním brzké večery, zorané pole, nekonečný to-do list a chvíle, kdy si pomalu plánujeme následující měsíce, protože je toho tolik co stihnout! I když jde o jednu z nejbarevnějších částí roku, můžeme dělat víc, než jen pozorovat padající listí. Zrovna v září se koná hned několik zajímavých akcí a zahálet nebudou ani kina a streamovací platformy. Tak se na to pojďme podívat. 

Vyražte tam, kde se něco děje...

Už 9. září se v industriální hale v Brně koná netradiční NEBÁL, kde nebude chybět dobré jídlo a pití, hudba, umění a ke všemu ještě velká Ploom Pop up eXkluzivní chill out zóna (co to znamená? To zjístíte na NEBÁLU *mrk*)

Jestli o sebe máte obavy, že s příchodem podzimu pověsíte na hřebík většinu sportovních aktivit, jděte na to z opačné strany - místo rozjímání na gauči popadněte tenisky a vyběhněte ven! Jestli vám i tak chybí motivace, třeba vám ji dodá akce Hýbejte se s TERIBEAREM aneb Prima pohyb s medvěděm, za kterou stojí Nadace Terezy Maxové. Ta probíhá od 14. do 23.9. 2023 po celé republice, stačí se skrze aplikaci viRACE přihlásit a můžete začít (na chalupě i doma). Chůzí a během tak můžete sbírat kilometry na pomoc dětem. 

Dopřejte si svých pár minut odpočinku v kině

Září je skvělé z jednoho velkého důvodu - jde totiž o měsíc, kdy v kinech zase začínají dávad něco koukatelného (promiň Barbie, ty jsi byla letní výjimka). A začneme tou největší peckou, na kterou se už jistě třesete - Hercule Poirot opět rozplete další zamotaný příběh, tentokrát v Benátkách. Ve snímku Přízraky v Benátkách se po jeho boku blýskne Jamie Dornan a Tina Fey (což jsou další dva důvody, proč film vidět).

Poslední slovo neřekly nejen nápady Agathy Christie, ale ani Johnny Depp, který se vrací na scénu v historickém filmu Jeanne du Barry - Králova milenka. Pokud chcete něco složitějšího, doporučujeme zajít na Goldu, film s Helen Mirren v hlavní roli o izraelské premiérce Goldě Meir a jedné z nejdůležitějších politických vůdkyň 70. let. 

Čeká nás také pokračování hororu NUN a další, už desátý, díl nesmrtelné klasiky SAW

Zůstaňte doma se streamovacími platformami

Pokud se vám nic nechce, můžete s čistým svědomím zůstat doma a buď plánovat halloweenskou výzdobu, nebo vypnout úplně u některého z filmů či seriálů. Netflix zapojil Priyanku Chopru Jonas, která si zahraje hlavní roli v romantické komedii Znovu se zamilovat, čeká nás ale také čtvrtá řada britského seriálu Sex Education nebo nový film geniálního Wese Andersona Podivuhodný příběh Henryho Sugara, kde si jednu z rolí střihne komik Richard Ayoade (Maurice Moss z Ajťáků). 

Disney+ se pouští na dráhu seriálů s počinem FX Strážce pořádku: Město strachu, který má na ČSFD hodnocení 75 %, což není vůbec špatné. V září, asi vzhledem k mlhavému počasí, vsází také na psychologický thriler Nikdo tě nezachrání (No one will save you). 

Jděte po tónech, přímo za hudbou

Ochuzeni ale nemusíte být ani o kulturní zážitek. Do Česka míří zpěvačka Björk, která bude mít koncert 16.9. v O2 ereně, ale také kapela Blink 182 (to samé místo činu o tři dny později), nebo americké duo NEFFEX (22.9. Café V Lese). Z domácích interpretů můžete zavzpomínat na 90s s hiphopovou kapelou Kontrafakt (opět O2 arena, 23.9.).

Obecní dům pak nabídne hned několik koncertů - například The Beatles Night (20.9.), filmovou hudbu (23.9.) nebo unikátní The Gaming Music Live (27.9.), která představí melodie největších titulů videhore, jako je Final Fantasy, Zaklínač, World of Warcraft, Max Payne, Assasin´s Creed nebo Mortal Kombat. Do Rudolfina začátkem září zavítají hned tři významné filharmonické orchestry, a to ze Švýcarska, Izraele a Vídně. Tonhalle-Orchester Zürich se dvěma koncerty hudby A. Dvořáka, L. van Beethovena a Brucknera (7. a 8. 9.) a také Israel Philharmonic Orchestra s koncertem hudby J. Brahmse a S. Rachmaninova (10. a 11. 9.). Wiener Philharmoniker odehraje jeden koncert 13. 9. a Česká filharmonie vystoupí po šesti letech opět pod vedením hostujícího finského dirigenta Sakari Oramo (14. 9.).

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné