Nepodporuje váš opalovací krém vznik melanomu?
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Opalovacím krémem se nemažeme proto, že nám promastí a provoní celou kůži. Ani protože by nás to nějak extra bavilo. Používáme ho z prostého a důležitého důvodu: kvůli ochraně. Ochraně pokožky před spálením, zbytečnými vráskami, ale především před melanomem, nebezpečným nádorem kůže. Bohužel ale existují opalovací krémy, které mohou jeho vznik paradoxně podpořit. Čím to a na co si dát pozor?
Jako někdo, kdo maligní melanom prodělal, si troufám říct, že o opalovácích krémech už něco málo vím. Protože mám větší šanci než většina z vás, že jím onemocním znovu, dodržuji ohledně slunce několik pravidel. Prvně vnímám jakoukoliv ochranu lepší než kdyby nebyla žádná. To znamená, že když si nemůžu vybírat, namažu se čímkoli s SPF faktorem, co mám zrovna k dispozici. Snažím se nebýt na slunci mezi 11 a 15 hodinou, v létě nosím UV trička, každý měsíc si kontroluju mateřská znaménka (a vy byste také měli, alespoň jednou ročně!), a čtu složení kosmetiky.
Složení kosmetiky čtu proto, že si vybírat můžu. Mohu se rozhodnout, jaký produkt je pro mě nejlepší, nehledě na marketing a hezký obal. INCI mi totiž jasně řekne, co zrovna držím v ruce a jestli to chci použít i na další části těla. A tady je zásadní důvod, proč INCI číst:
Ty přírodní se mezi ně samozřejmě neřadí, ale u konvenčních produktů existují dva názvy, na které si v produktech dávám pozor:
Octocrylene - chemický UV filtr používaný v široké škále opalovacích krémů (a nejen jich). Jeho povolená výše v produktech (schválená Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv a Vědeckým výborem pro ochranu spotřebitelů) je 10 %. Některé studie ale poukazují na jeho schopnost působit v kůži jako fotosenzibilátor, což může vést ke zvýšené produkci volných radikálů. Ty pak poškozují DNA zdravých buněk a přispívají tak k výskytu melanomu.
Benzofenon - další chemický filtr, který najdete i v balzámech na rty a lacích na vlasy. Může narušovat hormonální soustavu a Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny ho zařadila na seznam potenciálních karcinogenů. Studie z roku 2021 na základě vlastního výzkumu pak prokázala, že většina produktů obsahujících octocrylene obsahuje zároveň také určitou dávku benzofenonu, protože právě z octocrylenu benzofenon časem vzniká.
Až si příště půjdete do drogérie nebo lékárny pro další opalovací krém, otočte ho z druhé strany a přečtěte si, co se v něm nachází. Vybrat si totiž můžete i takový, který octocrylene nebo benzofenon neobsahuje.