Místo drastického hladovění zkuste intermittent fasting

Možná to bude právě pro vás easy cesta, jak shodit kila navíc.
Text: Lucie Kochová 24. ledna 2023

Foto: Getty Images

Pokud patříte do klubu těch, kteří nesnáší dietaření, právě přerušovaný půst by do vaší snahy něco shodit mohl vnést svěží vítr. Jasně, když se řekne půst, zní to trošku výhružně, v tomto případě ale nejde o zas tak silné slovo. Má totiž před sebou přídavné jméno PŘE-RU-ŠO-VA-NÝ. Když chcete zhubnout a rozhodnete se jídlo radikálně omezit, výsledek v podobě úbytku kil se sice brzy dostaví, ale také ho následuje jojo efekt.

Brutální půst se totiž nedá vydržet dlouho, a pokud nejste breathariáni, vedou z něj jen dvě (slepé) cesty: Jedna k poruchám příjmu potravy, druhá pak ke zmiňovanému jojo efektu. Až začnete po hladovce znovu jíst, tělo si v panice udělá pořádné tukové zásoby, kterých se budete jen těžko zbavovat.

Rozdělte si den a noc na několik částí

Takže? Je potřeba na to jít mírněji a intermittent fasting může být (pro někoho) schůdnou cestou. Vyžaduje sice určitou vůli, ta ale nemusí být nijak závratná. Základní princip? Rozdělení dne (i noci) na dvě rozdílné části, kdy v jedné jíte, a v té druhé nikoli. U žen se doporučuje dodržovat poměr 14/10, což znamená, že po dobu 14 hodin nic nekonzumujete a po zbytek času jíte normálně.

Ale můžete si to nastavit i jinak, třeba 18/6. A právě v tom tkví jedna z výhod přerušovaného půstu: Každý si to udělá tak, jak mu to vyhovuje. A nejlepší zpráva dne? Spánek se počítá, takže pokud jste ten typ, kterému se chutě rozjíždějí až kolem brunch time, pak velkou část půstu spokojeně zaspíte.

Jezte tehdy, když je k tomu čas, pijte pořád!

Klíčem k úspěchu je vydržet daný počet hodin bez jídla. Během této doby je však opravdu nutné pít. Vodu, klidně s citronem, čaj – a pozor, dát si můžete i kávu! Jenom se pokuste omezit své oblíbené flat white s mlékem.

FYI: Smyslem přerušovaného půstu není nacpat se během hodin, kdy má jídlo zelenou, k prasknutí a pak se cítit jako žok a nakonec mít hlad. Druhou největší chybou je zase neúměrné prodlužování etapy hladu. Tím se dostanete do stresu, který způsobuje, že se do organismu uvolňuje kortizol, hormon, co zrádně podporuje ukládání dalších tuků.

Rozložte si správně čas

Jestli máte obavy z toho, že něco takového nemůžete zvládnout, začněte s méně přísným režimem, klidně 12/12, a postupně se dopracujte až k 16/8. A jak si hodiny rozložit? Udělejte si to co nejpříjemnější. Někdo se bez jídla obejde spíš dopoledne, jiný večer, to si prostě musíte vyzkoušet a až pak si nastavit svůj #gameplan.

Z naší zkušenosti: Někdy je těžké vysvětlit ostatním, že s nimi nebudete večeřet, proto je lepší dopřát si jídlo před spaním a oželet snídani. Co se týče výběru potravin, bude vás jistě intermittent fasting bavit: Jíst můžete vše, na co máte chuť. Přerušovaný půst není žádná velká věda, nesnaží se zamotat vám hlavu spoustou pravidel a zákazů ani během něj nemusíte počítat kalorie.

Naopak představuje berličku, díky níž se v jídle ukázníte. Třeba proto, že si o půlnoci nedáte cheesecake zapomenutý v ledničce, odoláte s vědomím, že si ho dopřejete hned další den k snídani nebo jako sladkou tečku po obědě. Díky tomu nedochází k psychickému napětí jako při drastických půstech či dietách.

Aby to ale mělo smysl, snažte se nepřejídat a zaměřte se na zdravější potraviny. Těch totiž v důsledku sníte i méně. Doporučujeme postupné a malé změny k lepšímu, u kterých je větší šance, že vám přejdou do krve. Ne na měsíc, ale rovnou napořád.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné