A vy už máte své tričko s UV filtrem?

P.S.: Super vychytávka na léto, která se vám bude hodit.
Text: Kristýna Schafferová 25. července 2023

Foto: Getty Images

O opalovacích krémech jste toho už slyšeli hodně - i o tom, proč je tak důležité se jimi mazat během dne opakovaně, protože jen jedna vrstva nanesená ráno nestačí... Všechny ty rady jsou sice hezká věc, jenže co když jste zrovna na několikahodinové túře, sjíždíte řeku, anebo vás důkladné mazání těla prostě strašně nebaví? (Ano, koukáme na vás, všichni muži světa!) Pak si pořiďte tričko s UV filtrem, skvělá věc, o které se mluví především mezi maminkami, takže pokud vám není 10, dost možná vás minula.

Proč je UV tričko dobrý nápad

Jsou letní aktivity, které dvakrát nepřejí opakovanému mazání jistých částí těla, jako jsou například záda - což není zrovna dobrá zpráva, protože právě záda jsou nejčastějším místem, kde vzniká melanom, zhoubný nádor kůže (vnímáte tu souvislost?) Dlouhé túry, sjíždění řeky, koupání, surfování, plážový volejbal, paddleboard... To je jen malý výčet sportů, které nikdo z nás určitě nepřeruší, protože se potřebuje namazat opalovákem. A právě tady přichází na řadu UV tričko. 

Místo SPF hledejte UPF

Sluneční paprsky dokážou pěkně mást. Vy tak sedíte hezky ve stínu pod slunečníkem a máte pocit, že když na vás nesvítí, nedopadá na vás ani UV záření. Jenže... UV záření dokáže projít sklem, mraky a také látkou, což je důvod, proč bychom neměli chránit jen obnažené části těla. 

A zatímco v krémech hledáme označení SPF, které nám říká, jak velkou ochranu daná receptura poskytuje, u oblečení se tato hodnota nazývá UPF (Ultraviolet Protection Factor). Princip je stejný jako u opalováků: UPF 30 = SPF 30. 

Jaké tričko k vybrat k vodě?

Na propustnost světla má velký vliv především gramáž látky a hustota tkaní. Klasické bavlněné tričko má UPF ochranu přibližně 10, džínovina o dost víc (jenže ta je zase na léto příliš těžká, a zabraňuje tak odvodu tepla z těla). Bílá látka propustí desetkrát víc světla než černá, a když se namočí, pronikne skrze ní ještě víc UV záření... 

Oproti tomu u triček s UV filtrem nemusíte řešit, kdy a kam si ho vzít. Jeho ochrana je pořád stejná, namočené nenamočené, barevné, nebo bílé... A když už jsme u toho, nemluvíme jen o tričkách. Existují také kalhoty, košile, mikiny, klobouky nebo boty s UPF. 

Jak se o látku s UPF starat?

Přestože je UV oblečení speciální, nevyžaduje žádnou extra péči. Prát ho můžete v ruce i v pračce (do 40° C), nepoužívejte aviváž a nebělte ho. Snažte se ho také neždímat, aby nedošlo k popraskání švů - látku jen zlehka vymačkejte a nechte ji uschnout na vzdušném místě, kde nesvítí přímé slunce. 

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné