Je to piha, nebo znaménko? A měl by ji vidět ještě někdo kromě vás?

Víte, jaký je rozdíl mezi pihou a mateřským znaménkem? A kdo z nich má potenciál postavit si hlavu a nehrát podle pravidel?
Text: Kristýna Schafferová 13. července 2023

Foto: Getty Images

Zatímco pihy můžou být roztomilé, některá mateřská znaménka jako by byla za trest. Přestože se na první pohled může zdát, že jde o jednu a tu samou věc, na ten druhý zjistíte, že je to trochu jinak. A někdy se vyplatí i pohled třetí, kdy na vaši kůži mrkne někdo, kdo ví, jak mají zdravé pihy a znaménka vypadat. Kdy zajít k lékaři, co hlídat a jak se od sebe tyhle dva typy hnědých skvrnek vlastně liší?

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Piha bývá plochá, má hnědou barvu a na její vznik má vliv slunce. Oproti tomu mateřské znaménko vystupuje nad kůži, může být černé, hnědé, růžové nebo v tónu kůže a jde vlastně o nahromaděné névové buňky.

Zatímco pihy jsou neškodné, z mateřských znamének se může v krajním případě vyvinout melanom nebo jiný druh rakoviny kůže. A jestli vás zajímá, jestli se piha může nějakým způsobem proměnit ve znaménko, tak ne, nemůže. 

Kdy zpozornět?

Co se pih a znamének týče, nejlepší je prevence - nechat si celé tělo jednou ročně zkontrolovat dermatologem. K doktorovi se ale vypravte kdykoliv (a to i v létě, kdy se znaménka obvykle nevyřezávají), jakmile zaznamenáte jakoukoliv změnu. Tedy když znaménko začne svědit, krvácet, mění barvu (tmavne či světlá, podezřelé ale je i to, když má barvu nepravidelnou, tzn. na jednom místě tmavší, jsou v něm skvrnky apod.) či velikost. Často se také mluví o "ošklivém káčátku" - při pohledu na své tělo vám znaménko nějak nesedí, jakoby na vás nemělo co dělat. 

Jak často se kontrolovat

Stejně jako samovyšetření prsou by měla pravidelná sebekontrola znamének probíhat jednou za měsíc (jestli máte zrcátko, nebojte se ho použít, na některá místa si vidíme všichni dost špatně). "Pozornost bychom měli věnovat celé kůži. Na záda si ale nevidíme, proto jednou měsíčně zkontrolujte kůži na zádech všem členům domácnosti. Pokud máte pocit, že se některé znaménko mění, je dobré pořizovat také fotodokumentaci, ze které je možné změny lépe identifikovat. Pokud však znaménko náhle zvětšilo svoji velikost, tvar, či pravidelně krvácí, je nejvyšší čas vyhledat dermatologa.

Bohužel v dnešní době je zvykem konzultovat změny útvaru nejdříve v online diskuzích, což však vede ke zbytečné ztrátě času. Pokud se tedy pacient vydá k dermatologovi, zcela jistě se v dnešní době setká s nabitými termíny a nabídkou kontroly nejdříve za měsíc. Jsou však pracoviště, kde je možné nechat se vyšetřit bez objednání. Proto je dobré neztrácet odhodlání, obrnit se trpělivostí a posadit se v čekárně a vyčkat, než na něj přijde řada. Pokud však takové vyšetření u dermatologa z jakéhokoli důvodu není možné, bylo by dobré nechat si projev vyšetřit alespoň praktickým lékařem," radí dermatoložka MUDr. Lucie Rajská. 

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné