Kdo maže, ten se nespálí aneb jak správně používat opalovací krém

Catch the vibe, not the UV light
Text: Redakce 7. června 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Ok, než potopíme do káďě s opalovákem, je třeba si říct jednu věc. Opalovací krém není jen letní záležitost, ale celoroční závazek. Je to váš dlouhodobý vztah, žádná one night stand. Je to nejlepší přítel vaší pokožky, který ji chrání před škodlivým ultrafialovým (UV) zářením, které způsobuje poškození kůže a její předčasné stárnutí. (A to rozhodně nikdo nechce).

Existují dva typy UV záření, na které je třeba si dávat pozor: UVA, které proniká hluboko do kůže a vede ke stárnutí, a UVB, které spaluje povrch kůže a hraje klíčovou roli při vzniku rakoviny kůže. Opalovací krém funguje tak, že tyto paprsky odráží, pohlcuje nebo rozptyluje a zabraňuje tak jejich proniknutí na kůži.

Další věcí je, že pokud jde o opalovací krémy, tak ne všechny jsou stejné. Základem je sáhnout po širokosprektrálním krému, který chrání jak před UVA tak i UVB zářením. Ochraný sluneční faktor (přesně tak, to je to dokola omýlané SPFko) udává, jak dobře opalovací krém chrání před UVB zářením. Nejlepší je používat opalovák minimálně se 30 SPF, který dokáže pohltit až 97 procent paprsků.

Jak už jsem psal výše, tak mazání se opalovákem není jen tak nějaká one-night stand. Dermatologové uvádějí, že na celé tělo bychom měli použít přibližně dvě polévkové lžíce krému a na obličej pak množství o velikosti dvacetikoruny.

Nezapomínejte hlavně na to, že opakování je základ moudrosti. Krém tedy aplikuje každé dvě hodiny nebo ihned po plavání či nadměrném pocení. I když používáte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem nebo voděodolný přípravek, je opakovaná aplikace nezbytná pro zajištění nepřetržité ochrany. Kdo se chrání, ten se nespálí. (A neumře na rakovinu kůže, snad...)

Jo a nezapomeňte kromě opalovacího krému myslet také na ostatní ochranné prostředky. Nevystavujte se na sluníčku v době největšího slunění (od 10 do 16 hodin) a noste sluneční brýle a pokrývku hlavy. Vaše pokožka je váš celoživotní BFF, tak ji věnujte dostatečnou péči. Selfcare is healthcare.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné