Me-la-nom. Tři slabiky, které nechcete slyšet (a přesto se to může stát)
Unsplash (Aramudi)
Unsplash (Aramudi)
„Byla to normální piha, kterou jsem měla od dětství. Pak se trochu změnila – ztmavla, vyrostla do výšky a začala svědit. Když mi lékařka sdělila výsledky histologie, tedy že se jedná o maligní melanom, rozbrečela jsem se. „Nebulte, na závěť je ještě brzo. Tloušťku má 0,5 mm, to máme ještě jednou tolik rezervu“ uklidňovala mě a já nechápala, co tou rezervou myslí. Až po dalších konzultacích s lékaři jsem zjistila, že u melanomu hraje velkou roli tzv. breslow hodnota, tedy tloušťka melanomu, která určuje, jak bude vypadat další léčba. Do 1 mm se útvar jen vyřízne, podstoupíte rentgen plic a sonografické vyšetření uzlin a pokud je vše negativní, čekají vás jen půl roční kontroly. Nad 1 mm se už odebírají sentinelové uzliny aby se zjistilo, zda se nemoc rozšířila dál. Měla jsem velké štěstí. Přišla jsem včas,“ vypráví svůj příběh Lucie (30), která se s diagnózou smiřuje půl roku.
Riziko představuje melanom pro každého, kdo tráví hodně času venku na slunci, především ale pro lidi se světlou pletí a četným množstvím mateřských znamének.
Maligní melanom je jedním z kožních nádorů, který se objevuje v každém věku. Na jeho vznik má sice jistý vliv dědičnost, z 90 % ho ale způsobuje sluneční záření. Spálení pokožky sluníčkem přitom zvyšuje riziko vzniku melanomu až dvojnásobně, proto se venku hlídejte, vyhledávejte stín a používejte opalovací krém.
Pokud se na vaší pokožce objeví cokoliv, co vám přijde podezřelé. Může to být třeba nehojící se vřídek, zdánlivý mozol či bradavice, piha, která náhle změnila barvu nebo tvar, útvar rostoucí do výšky, nemizící skvrna pod nehtem,… Jakmile máte podezření, že není něco v pořádku, objednejte se k dermatologovi, který „to“ chirurgicky odstraní a pošle na histologii. Ta pak prokáže, zda šlo o banálnost, nebo jestli bude potřeba další řešení.
Proč je včasný záchyt tak důležitý? Melanom je jedním z nejagresivnějších nádorů protože snadno metastázuje, pokud se ale na něj přijde včas, je 100% léčitelný. V první fázi se objeví na kůži a po nějakém čase začne prorůstat do hloubky. To, kdy se odhalí, je pro další léčbu zásadní – do tloušťky 1mm obvykle stačí melanom jen vyříznout, nad 1mm už hrozí výskyt metastáz, což znamená, že se nemoc rozšířila dál do těla. Jeho růst může být přitom i velmi rychlý a probíhá v řádu měsíců. Proto nečekejte, až se „něco“ objeví, ale jednou ročně si všechny své pihy a kůži celkově nechte zkontrolovat kožním lékařem. Každé září se koná kampaň Stan proti melanomu, kde si můžete znaménka nechat zdarma vyšetřit.
Nejlepší prevencí melanomu je vyhýbat se slunečním paprskům v době, kdy jsou nejsilnější – tedy mezi 12 a 15 hodinou. Před každým sluněním používejte opalovací krém s ochranným faktorem (ideálně SPF 50), ruce a obličej byste si opalovákem měli mazat každý den (tím navíc oddálíte vznik vrásek). Také zvažte návštěvu solária, a pokud se ho nechcete vzdát, nezapomeňte svou pokožku adekvátně chránit. Lidé s velmi světlým typem pleti by pak měli na dovolených, během koupání v bazénu a moři, zvážit trička s UV filtrem. A nakonec ještě zopakujeme to nejdůležitější – navštěvujte každý rok kožního lékaře, který vás od hlavy k patě zkontroluje. Pokud se svým stávajícím nejste spokojeni, objednejte se na soukromou dermatologickou kliniku, kde o vás budou pečovat jako v bavlnce a věnují vám maximální pozornost. Ceny se pohybují kolem 2.000 Kč za vyšetření, což je s ohledem na zdraví vlastně zanedbatelná částka, no ne?