10 nejlepších opalovacích krémů na obličej, kterými se budete chtít mazat

Nejlepší opalovací krém je takový, který používáte rádi a těšíte se, až se jím zase namažete. A my jich takových známe hned 10!
Text: Kristýna Schafferová 20. června 2023

K čemu je vám opalovák, který skončí zapomenutý na dně tašky, kde si ho všimnete až na podzim? Protože sluneční paprsky snadno proniknou sklem i mraky, měli bychom krémy s SPF faktorem používat poctivě po celý rok, v létě ještě o něco víc! Nejzatěžovanější částí těla je přitom obličej, protože ho slunci vystavujeme skoro pořád. Který krém ale vybrat, aby nemastil, rychle se vstřebával, účinně chránil a navíc ještě neucpával póry a nezpůsoboval podráždění? Máme jich v rukávu hned 10.

Nejprve ale trocha teorie. Opalovací krém byste měli nanášet na obličej každé ráno a během dne aplikaci několikrát zopakovat, protože jen tak bude ochrana 100%. Kápnout dvě kapky ale nestačí - Na tváře, nos, čelo i bradu potřebujete množství o velikosti dvacetikoruny, a nezapomínejte ani na krk (v péči obecně platí, že kdo zapomíná na krk, ten mu to po pár letech vrátí v podobě vrásek a povadlé kůže). 

Každý den, celý rok

Krém s SPF faktorem vás chrání nejen před rakovinou kůže, slunečními alergiemi a dalšími zdravotními nepříjemnostmi, ale také před předčasným stárnutím a zbytečnými vráskami. V létě je jeho potřeba o to větší, protože je slunce silnější, používat byste ho ale měli celý rok, protože slunce svítí i v zimě (byť ho přes mraky nemusí být vidět).

Jak vybrat opalovací krém na obličej?

Nezáleží na tom, jestli dáváte přednost přírodní kosmetice, anebo se spoléháte na tu konvenční - důležité je najít takový opalovací krém, který budete s radostí používat každý den. A proč se nedoporučuje aplikovat klasický opalovák, co ho normálně nanášíte na tělo? Pokožka na těle není tak citlivá a zpovykaná, jako ta na obličeji, opalovák tak může obsahovat ingredience, které tváři nesvědčí. 

Proto volte krém, který:

  • Nemastí a rychle se vstřebává
  • Neucpává póry, má tedy nekomedogenní složení
  • Nedráždí, ideálně proto bez parfemace
  • Přináší pleti další benefity - hydratuje, vyživuje, má širokospektrální ochranu (před UVA i UVB paprsky), a tudíž zabraňuje vzniku vrásek,..

Co pleť, to jiný krém...

A jak už to tak bývá, ne každý krém vyhovuje všem. Při jeho výběru proto zohledněte svůj typ pleti, ale také kožní problémy, které vás zrovna trápí. Chcete tahák pro rychlejší orientaci? Tady ho máte:

Suché pleti svědčí především hydratační opalovací krémy. Ve složení hledejte ceramidy, glycerin, bambucké máslo či kyselinu hyaluronovou.

Normální pleť vás při výběru opalovacího krému nepotrápí, vyhovují jí téměř všechny, které koupíte v drogériích nebo lékárnách. Bez obav můžete vybírat jak z lehkých, tak i hutných textur. 

Mastná pleť + akné vyžaduje opalováky s lehkou, nemastnou texturou, co v ideálním případě zmatňují pleť. Jejich složení nesmí ucpávat póry, mělo by být tedy nekomedogenní. Zkusit také můžete krémy s oxidem zinečnatým, který reguluje tvorbu kožního mazu a tiší zanícená místa. 

Citlivá pleť je tak trochu hysterka a nesnese všechno, proto jí vyjděte vstříc a pořiďte si krém, který má velmi šetrné složení a zároveň zklidňuje podráždění. V INCI hledejte například termální vodu, a vyhněte se parfémovaným produktům.  

A teď už k top 10 opalovacím krémům na obličej:

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné