Ze starověkého Říma až na módní mola. Jak se během let proměnily slavné gladiátorky?

Vracející se trendy nejsou v módním světě žádnou raritou. Někdy se nejedná ovšem o kousky z minulého století, ale dokonce i o věci, které nosila už starověká civilizace.
Text: Linda Svobodová 29. června 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

V letních měsících odkládáme uzavřenou obuv zpět do botníku a volíme raději prodyšnější a příjemnější varianty v podobě pantoflí či sandálů, které mají dnes už mnoho podob a jednou z nich jsou takzvané gladiátorky. O jejich jednoduchosti, ale zároveň praktičnosti věděli už dávno i starověké civilizace, a i v dnešní době se těší velké popularitě.

Historické okénko  

První verze obuvi se skládala pouze z podrážky, která byla přivázaná k nohám pomocí šňůrek. Původním sandálům, které měly nabízet ochranu chodidla, však lidé kupodivu neholdovali. Ač by si člověk myslel, že přivítají pohodlí a i hygienu, tak se naopak obuv stala symbolem nečistého a hmotného světa. Většina lidí tak proto raději chodila naboso.  

Pohled na obuv se změnil až ve starověkém Řecku, kdy se ze sandálů stala módní záležitost. Oblíbenost tkvěla i v jejich “funkčnosti”, jelikož starověcí Řekové si jejich nošení odůvodňovali tím, že se díky nim oddělují od podsvětí jako smrtelníci.  

Řekové se také více zaměřovali na vzhled než na funkci obuvi. I přesto, že páskové boty byly založeny na primitivní konstrukci, byly často okázale zdobeny pomocí barviv a doplněné o řadu amuletů.

Zásah Římanů  

Římská říše se posléze zasadila o zdokonalení, a to především ve vizuální podobě. Římané totiž stojí za vytvořením ikonického gladiátorského stylu, který přinesl významné vylepšení. Popruhy spolu s podrážkou byly posíleny kovovými hroty. Přidán byl také svršek, což zvýšilo odolnost vůči opotřebení. Díky tomuto opatření tak římská armáda mohla cestovat na delší vzdálenosti.  

Zlepšila se ale i výkonnost gladiátorů během soubojů, které pro ně znamenali buďto vítězství, nebo smrt. Gladiátory se totiž stávali otroci a vězni, kteří byli proti sobě stavěni ve smrtících soubojích. Pouze vzácně byla udělena svoboda těm, kteří přežili několik let těchto bojů. Obuv, kterou nosili, se tak stala symbolem síly a odvahy a byla zdrojem hrdosti pro říši.  

To lákalo ovšem i elitu, která toužila taktéž po těchto vlastnostech, a to aniž by vstoupila do arény a utkala se v boji. Gladiátorky se však od těch původních lišily, jelikož vyšší třída si tuto obuv objednávala v luxusnější verzi. Ta byla honosně zdobená, na což neměl běžný lid nárok. Po pádu Římské říše se výroba na nějakou dobu upozadila a samotné gladiátorky se na módní scéně objevily až po velmi dlouhé době.

Nová éra  

Páskové sandály začaly do světa módy pronikat v průběhu 20. století. Avšak původní gladiátorský styl se začal objevovat na přehlídkových molech až v 60. letech. V této době byly byly populární minisukně, které právě ony gladiátorky skvěle doplňovaly. V roce 1968 dokonce Vogue zveřejnil celou stránku fotografií s modely Paca Rabanneho doplněných o vysoké gladiátorské sandály se zapínáním.  

Gladiátorky díky nekonvenční estetice oslovily i protikulturní hnutí 60. let a skvěle zapadly do hippieho stylu oblékání. Sandály zůstaly v módě po celá 70. léta a jejich popularita pak opadla v 80. a většinu 90. let.  

Krátké oživení zaznamenaly v roce 1993, kdy se objevily v jarní kolekci Gianniho Versaceho z roku 1993. Také Calvin Klein je využil ve své Spring/Summer 2002 collection, která stanovila nové měřítko pro tento styl obuvi – tyto gladiátory byly vyrobeny z kůže, lněného materiálu nebo saténu, což dodalo jejich vzhledu měkkost a eleganci.  

Ale jak se říká, móda se vrací, a tak se ony slavné gladiátorky opět objevily na scéně. Stále jsou totiž symbolem síly a dodávají outfitu antický nádech. To mimo jiné zaručuje, že se díky nim ženy mohou cítit jako bohyně, stejně jako tomu bylo před tisíci lety.  

Gladiátorský styl tak nadále roste a mění se. Zajisté zde však zůstane ještě několik sezón, jelikož gladiátorky mají bohatou historii, která nás spojuje s minulostí a zároveň vyjadřuje sílu a eleganci dnešních žen.

Linda Svobodová

@lindasvobodovaa

Milovnice pomalých rán s flat whitem v ruce, dlouhých procházek zakončených dobrým jídlem a cestováním do přímořských destinací.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné