Od námořnictva až po květinové hnutí. Jak šel čas se zvonáči?

Éra oblíbených či nenáviděných zvonáčů je zpátky… vymizely ale vůbec někdy?
Text: Linda Svobodová 27. dubna 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Pravděpodobně valná většina z nás slyšela či někde četla, že se vrací ony bell bottoms neboli zvonové kalhoty opět do módy. A nelze tomu ani nijak odporovat. Tento kousek se těší velké oblibě a můžeme jej spatřit každý den na ulici v různém provedení, a to nejčastěji v podobě klasických společenských kalhot či denimu, o kterém si však povíme až příště.  

Podíváme-li se do historie, tak kalhoty s volně střiženými nohavicemi byly vyrobeny tak, aby vyhovovaly práci na palubě. Zvonové kalhoty totiž pocházejí od amerických námořníků a jejich objevení je spojeno s počátkem 18. století. U amerického námořnictva se nejednalo ovšem o povinnou uniformu, tu později přijalo až britské královské námořnictvo.

Námořníci nosili kalhoty především z důvodu, že se daly snadno vyhrnout v případě vysoké hladiny vody a splňovaly také velmi dobře podmínky pro práci, kterou námořníci na lodích vykonávali.

Symbol kontrakultury  

Šedesátá a sedmdesátá léta 20. století jsou pak neodmyslitelně spjata s hnutím hippies neboli mladých lidí, kteří se vymezovali proti předchozí generaci a vyznávali protiválečnou kontrakulturu. Mladí tak odmítali utrácet za drahé oblečení a často se tak uchylovali k sekáči či k obchodům se starožitnostmi, kde byl přebytek oblečení od námořnictva.  

Nejoblíbenějším kouskem zde byly “námořnické” zvonové kalhoty, které se těšily velké oblibě u tehdejší generace. Často je totiž kombinovaly s botami na podpatku či kozačkami, aby tím opticky prodloužili postavu. Nechyběly samozřejmě ani vyšité barevné symboly míru, květiny a podobné vzory, které sloužily jako projev nesouhlasu v tehdejší napjaté době.  

Tváří zvonových kalhot bylo v 70. letech především pěvecké duo Sonny a Cher, kteří je nosili při svých televizních vystoupeních. Přirozené pak začaly vznikat různé varianty se cvoky či takzvané elephant bells neboli sloní zvony, které byly oblíbené především na diskotékách v 80. letech. Poté jejich popularita na chvíli utichla a boom přišel opět v polovině 90. let.

Kouzlo variability  

A jak to vypadá se zvonáči dnes? Jak už zde bylo zmíněno, tak jejich éra je opět tady a můžeme je sehnat v různých provedeních. V dnešní době se setkáváme s variantami od legín, které více zvýrazní křivky, až po verze z denimu či klasické kalhoty.   Díky jejich univerzálnosti k nim skvěle padnou klasické sneakers či tenisky na platformě, ale i lodičky nebo kozačky. Právě díky variabilitě, tak kalhoty můžete zakomponovat jak do sportovnějšího outfitu s koženou bundou či trenčkotem nebo naopak do elegantní pracovní kombinace s halenkou, slušivým sakem a kabelkou.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné