Jak si užít zimu a být přitom v teple?

Super outfit může být i praktický, stačí pár hacků. Tady jsou.
Text: Kristýna Schafferová 22. prosince 2022

Foto: Getty Images

Každý rok koncem listopadu mě přepadne tíživý pocit. Hledám nedoplacené účty, kontroluji zmeškané termíny, opomenuté narozeninové oslavy… A každý rok dojdu ke stejnému závěru: Mou úzkost má na svědomí zima. Nulové teploty mě zneklidňují. Hlavně proto, že jsem půlku života promrzla v trendy polyesterových kabátech. V životě většiny z nás nastává čas, kdy trendy ustoupí praktičnosti. And my time is now!

Materiály – protože na těch záleží nejvíc  

Jako teenager jsem uprosila mámu, aby mi koupila bundičku z Kenvela, přičemž jsem se dušovala, že je mi v ní teplo. Dnes vím, že mě umělá hmota a vatová výplň rozhodně nezahřejí. Trendy netrendy.

Základ je výběr kvalitního materiálu. Vydrží déle, vypadá lépe, zahřeje. Win, win, win. Vyšší cena (někdy) dává v dlouhodobém horizontu větší smysl, hlavně pokud do shoppingu zařadíte „cost per wear“, tedy kolikrát si danou věci vezmete na sebe vs. kolik jste za ni zaplatili. Tak vás může i vysněná bunda Acne Studios, kterou nosíte celou zimu, vyjít v průběhu let laciněji než party tričko ze Zary. Co se týče materiálů, poohlížím se v zimě hlavně po alpace nebo mohéru. Synonymem kvality a hřejivosti se pro mě tuto sezónu stala značka Buffet. Lokální projekt, který si právě na materiálech dává záležet tak, že vy už nemusíte. Mrkněte na jejich nabídku šál, svetrů a kabátků.

Nohy a hlava – protože o ty jde především  

Ano, vaše máma měla pravdu. Nohy a hlavu musíte za každých okolností držet v teple. Nebaví vás tradiční čepice? Minulý rok se rozmohla vlna „balaklav“ a vypadá to, že ani letos se nikam nechystají. Must-have každé zimní obuvi jsou pak teplé vložky. Díky nim se vaše oblíbené tenisky stanou i v zimě nositelnými, a bude vám v nich dokonce příjemně. Kromě kožených kozaček a boots se zaměřte i zvýšený okraj, aby vám nefoukalo na kotníky a hrubší podrážku, aby vám to neklouzalo (nabízí třeba adidas).

Termoprádlo – protože to v mrazech jako když najdete  

Back to the core, základem je základ. V tomto případě pořádné termo prádlo. Už několik stylistů se se mnou podělilo o svůj tajný tip – není třeba drahých značek. Dobře vám poslouží i kousky z Marks&Spencer nebo dokonce Lidl kolekce. Dobrý výběr termoprádla najdete i na Zalandu.    

Extra tip na závěr: svařák! (zahřeje dvakrát)

Zimní záchranáři:

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné