Móda účinkuje jako wellness

Pro někoho je móda nezbytnou nutností, ovšem pro jiné je vším!
Lucie Kratochvílová 15. října 2022

Lanvin S23 (Imaxtree)

Je mou vášnivou láskou, vnitřním pohonem, dnes dokonce i zaměstnáním. Ráda bych řekla, že ji miluju odjakživa, ale svoji éru velkých fashion momentů datuju spíše od prváku na gymplu, kdy jsem si vybojovala slingbacks na podpatku coby školníkem uznané přezůvky. 

Dodneška si je pamatuju. Byly to možná mé první opravdu holčičí boty – bílé, s ostrou špičkou a žlutě neonovými přezkami na suchý zip, pořízené ve výprodejích u Bati na náměstí. Jo, úplně si teď představuju, jak se vám znechucením krabatí čelo… Ale ti, kdo svá teenage léta prožili v 00’s a nepatřili k emo ani skate komunitě, možná blahosklonně přimhouří oko nad mou tehdejší inspirací Paris Hilton, Nicole Richie či Lindsay Lohan v Mean Girls. Nebo taky ne. Moji spolužáci nemhouřili. Nosili černé vansky a kostkované palestiny a na bílé lodičky, ke kterým jsem oblíkala orvané boyfriend džíny, tátovu košili a květovaný šátek ze sekáče, koukali s opovržením. Bylo mi to ovšem jedno. 

Často se snažím ve vzpomínkách vykřesat ten opojný pocit, co jsem měla, když jsem si naším okresním městem vykračovala v některé ze svých nových second-hand-plus-výprodej-v-řetězci kreací. Ten pocit znamenal svobodu. Do té doby nepoznané sebevědomí. Čistou radost i příslib budoucnosti, která bude určitě zářivá. Vládla doba předinstagramová (svůj první blog jsem si měla založit až o pár let později) a kolem nebyla jediná duše, která by moji módní vizi dokázala ocenit. Oblékala jsem se pro sebe a pro tu svou. 

Fashion is wellness. Tuhle mantru jsem si nedávno přečetla na Instagramu Allison Bornstein, newyorské stylistky hvězd a „terapeutky šatníku“. Allison razí heslo: „Použijte svůj šatník tak, abyste načerpala sílu a cítila se úžasně…“ A na vysvětlenou dodává, že to přece vůbec nemusí znamenat vynést super fancy look, někdy účel splní comfy mikina a tenisky. A já vím, jak to myslí. 

Představuju si slogan „Wear what makes your soul shine“, který visí na ceduli mého vintage obchodu, a představuju si i holky, co do něj chodí. Že jste od hlavy k patě oblečená do posledních trendů všech skandinávských fashion girls, nemusí znamenat nic. Váš vlastní dobrý pocit z toho,  co jste si ráno nahodile vzala na sebe, naopak prozáří celou místnost. Módní ikonu z vás neudělá ani kabelka od Chanelu, ani boty na patnácticentimetrové platformě, které jste viděla na Pernille Teisbaek… Onen zářivý pocit vzniká ve vás samotné – a můžou ho vyvolat třeba pět let staré stansmithky v kombinaci s ledabyle spuštěnými boyfriend kalhotami.   

Jaro je o nových začátcích. Pro mě rozhodně víc než první lednové dny. Miluju ten čas, kdy konečně můžu obout lodičky naboso, a tuhle radost si pravidelně užívám ještě dřív, než ji oficiálně povolí adekvátní počasí. Ráda říkávám, že bychom nikdy neměli slepě sledovat trendy, se stejnou radostí se ale některým z nich nechám každoročně unést.  Nevěřili byste, jak jedny jediné kalhoty s třásněmi dokážou rozradostnit duši. Duši té samé holky, co tenkrát dobíhala autobus do školy v prvních střevíčkách na podpatku. Dnes je mámou dvou chlapečků a k třásním klidně nazuje ještě třpytivé puddle boots. Na cestu do školky a s kočárkem. Protože who cares. A protože móda nezapře wellness účinky. Tak na to nepřestávejte myslet!

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné