Met Gala 2023: Co všechno už víme o "módních Oscarech"?

Met Gala se blíží... Vlastně už je za rohem... Vlastně už je zítra!
Text: Jan Houška 30. dubna 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Letošní Met Gala je tady. Extravagantní akce se koná už první květnové pondělí v Metropolitním muzeu umění v New Yorku a hosté si už připravují outfity v souladu s tématem galavečera (pokud ho teda nebudou úplně ingorovat). Ano, buďme upřímní, polovina z nich prostě téma ignoruje a přijde v čem chce. Met Gala je tak či tak černým puntíkem vyznačeno v kalendářích celebrit, módní elity i newyorské smetánky. Co o letošním ročníku teda víme?

Dress code letošního ročníku je "Na počest Karla", což má být poctou Karlu Lagerfeldovi, zesnulému módnímu velikánovi s nesmazatelným vlivem. Galavečeru tentokrát předsedají herečky Michaela Coel a Penélope Cruz, tenista Roger Federer, Dua Lipa a jako vždy šéfredaktorka amerického Vogue Anna Wintour.

Karl Lagerfeld za sebou nechal nesmazatelný odkaz. Německý módní návrhář, který od roku 1983 až do své smrti v únoru 2019 působil jako kreativní ředitel slavného francouzského módního domu Chanel a od roku 1965 také luxusního italského domu Fendi, patří k nejvýznamějším postavám módního průmyslu. Jeho poslední kolekce Fendi byla předvedena na milánském fashion weeku jen několik dní po jeho smrti a po mole se prošly modelky Gigi a Bella Hadid a Kaia Gerber.

I letos dostávaly celebrity na večírek pozvánky (ano, vstup si není možné koupit, musíte být buď dostatečně vlivní nebo slavní, nebo obojí). Letos se zúčastní zhruba 400 hostů - podobně jako v posledních letech, ale stále méně než v době před pandemií, kdy se počet hostů pohyboval mezi 500 a 600. Hosty stále schvaluje Anna Wintour a její tým. O tom, kdo všechno přijde, ale zatím nevíme. Neví někdo, jestli dorazí Kardashianky?

A jak Met Gala vlastně probíhá? Při vstupu do muzea hosté projdou kolem obvykle neuvěřitelně obrovské květinové výzdoby ve vstupní hale, nechají se vyfotit od fotografů, a přejdou ke koktejlům. Koktejly se podávají od 18 do 20 hodin, ale ti nejslavnější - nebo ti, kteří mají v plánu být co nejvíce vidět - někdy přicházejí později.  Kolem 20. hodiny jsou pak všichni hosté svoláni ke slavnostní večeři.

Met Gala každopádně v módě nikdy nezklame - od masových šatů Lady Gaga až po Rihanniny šaty inspirované papežem. Jasně, Met Gala je v podstatě jen záminkou pro celebrity, aby se oblékly jako ve futuristickém sci-fi filmu nebo renesančním obraze. I tak to ale milujeme, ne?

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné