Jak módní revolucionářka Coco Chanel navždy změnila tvář módy i kosmetiky

Přestože Coco Chanel již více jak 50 let není mezi námi, stále ovlivňuje (nejenom) módní svět.
Text: Kateřina Matoušková 27. března 2023

Foto: Getty Images

Milovala make-up a kapsy, nesnášela korzety a mini sukně se jí zdály příliš vulgární – taková byla Gabrielle Bonheur Chanel, kterou si módní svět pamatuje jako Coco Chanel. Za co vše ji vděčíme a jaký je její přesah do současnosti?

Viva la námořnický styl

Jedním z výrazných prvků, jenž se stále vyskytuje v módních kolekcích, jsou proužky. Coco jimi byla naprosto uchvácená. Inspiraci k tvorbě čerpala v přístavním městě Deauville v Normandii, kde byla obklopena námořními saky, a právě z pánského šatníku si vypůjčila hned několik prvků.

Díky Coco Chanel si ženy konečně oblékly kalhoty

Milé dámy, právě Coco Chanel vděčíme za to, že si ráno můžeme obléci kalhoty a nemusíme se rvát do korzetů a sukní. Protože Coco nechtěla být spoutána pravidly, obrazně ani doslova, půjčila si od svého tehdejšího přítele kalhoty, mírně si je upravila a hrdě je nosila do společnosti.

Sbohem, porcelánová pleť

V dobách, kdy Coco Chanel žila, byla známkou příslušnosti k vyšší třídě porcelánová pleť. Dokud nepřišla Coco Chanel. Tedy spíše do doby, než se vrátila z dovolené na jachtě opálená a bezstarostná. Ženy tak konečně začaly vystavovat svou tvář sluníčku a nepůsobily jako sochy.

Ikonický kostýmek Chanel

Snad žádný jiný kus oděvu značky Chanel není tak ikonický jako typický kostýmek. V minulosti jsme jej mohli spatřit na Audrey Hepburn, Jackie Kennedy, Grace Kelly či princezně Dianě. Ovšem i ikony dnešní doby si s láskou oblékají právě onen nadčasový Chanel kostýmek. Vždyť v roce 2020 jsme jej viděli na představitelce generace Z Billie Eilish, která si jej oblékla na předávání Oscarů. V kostýmku Chanel se v minulosti na veřejnosti objevily také Rihanna, Kendall Jenner i Cara Delevigne.  

Číslo pět žije!

V neposlední řadě zůstává vysoko v žebříčku oblíbenosti také legendární parfém Chanel N° 5. Coco jej údajně sprejovala do všech místností svého domu. Nám ostatním bude stačit, když jej budeme aplikovat na sebe.

La petite robe noire

Zapomínat bychom samozřejmě neměli ani na malé černé. Byla to právě Coco Chanel, která těmto šatům vdechla život. Díkybohu! Staly se totiž nezbytnou součástí ženských šatníků a dají se obléci ke každé příležitosti. Coco Chanel se z velké části zasloužila o to, jak vypadá šatník moderních žen, za což ji budou i další generace žne neskonale vděčné.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné