Co to je Capsule wardrobe? A jak na ni?

Oblečení se valí ze skříní! Flitry, krajka, podprsenka, batikované DIY triko, košile po dědovi a kalhoty co byly minulou sezónu ve slevě. Spousty kousků oblečení, ale žádný outfit!
Text: Kateřina Vášová 12. srpna 2023

Foto: Getty Images/Jan Houška

Každý to známe. Ráno vstanete a s nechutí otevřete dveře své skříně, oblečení je všude, a přesto nevíte co na sebe! Váš oblíbený outfit, který jste tento týden měla v pondělí a ve čtvrtek, je opět v koši na prádlo, a vám nezbývá nic jiného než sesmolit něco, v čem přežijete další náročný den. Proč nemůžu mít skříň jako Kardashianky?! (které i v jóga pants vypadají, že jsou ready na premiéru další, v pořadí už 20. sezóny jejich show) A co stojí za každodenním street stylem celebrit, který všichni tak moc obdivujeme?  

Odpověď je lehčí, než se může zdát. Capsule wardrobe neboli kapsulový šatník je ideálním klíčem k tomu, abyste vždy měli, co na sebe a cítili se v tom jako Rossie Huntington-Whiteley s jejím nepřekonatelným stylem.

Capsule wardrobe je šatník, který se skládá ze základních kvalitních kousků oblečení, co vám vydrží i několik dekád. V poslední době obliba casual outfits stoupá, není totiž snad milovníka módy, který by neocenil kvalitní bílé tričko a dobře padnoucí jeany nebo kalhoty. (ideálním exemplářem je šatník protagonisty seriálu The Bear nebo modelky Emily Ratajkowski)

Jednotlivé kousky oblečení se dají mezi sebou kombinovat a tím vytváříte nespočet kombinací outfitů, které stále vypadají fresh, jsou nadčasové a se správným stylingem dokonce lepší než outfity sestavené z prchavých trendů. (koukám na vás, neudržitelné materiály a trendy ze Sheinu!). Důležité je si pamatovat, že nám jde o kvalitu, nikoliv kvantitu.  

Sestavit takovýto šatník může být matoucí, ale v tomto případě se nevyplácí spěchat. Zachovejte klid! Velká čínská zeď se taky nepostavila přes noc!    

Jak tedy takový kapsulový šatník vytvořit?  

Stavebním kamenem jsou kvalitní basic kousky. Modré džíny, volné společenské kalhoty, bílá košile, trička nebo topy v neutrálních barvách, kožená bunda, blejzr, černá sukně. Výhodou je, že investicí do staple pieces budete mít nadčasovou kolekci, kterou lehce oživíte výraznými doplňky, líčením, nebo jakoukoliv výraznější položkou z vašeho stávajícího šatníku.

Berte to trochu jako kurátorství výstavy, kousek po kousku. Od Moneta k Degasovi. Nejvíce totiž v módě stejně záleží na tom, v čem se vy cítíte nejlépe a v čem jste připravená podmanit si svět.

Objednejte si předplatné Cosmopolitan

Časopis Cosmopolitan
Předplatné